fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Finanse

Ponad 800 kryptowalut już „nie żyje”

Popularność kryptowalut stale rośnie, pomimo 70-proc. korekty notowań bitcoina. Niestety z różnych powodów wiele z tych projektów jest już martwych. Najczęściej okazują się zwykłymi oszustwami.

Bitcoin, najpopularniejsza kryptowaluta, po zeszłotygodniowych spadkach poniżej 6000 dolarów, w ostatnich dniach odrabia straty. Od piątku notowania wzrosły o niecałe 12 proc., do 6600 dolarów.

Choć w tym roku bitcoin nie ma dobrej passy, to wciąż powstaje wiele projektów opartych o kryptowaluty. Nowe tokeny powstawały w procesie pierwotnych ofert kryptowalut (ICO), które przeprowadzane były przez startupy. Według raportu opublikowanego przez PwC w ciągu pierwszych pięciu miesięcy 2018 r. na całym świecie przeprowadzono 537 ICO. Ich kwota wyniosła ponad 13 miliardów dolarów – więcej niż wszystkie ICO w poprzednich latach łącznie.

Jak pokazuje ranking Dead Coins, strony zajmującej się wykrywaniem martwych kryptowalut, obecnie jest ich 833. Tokeny te są bezwartościowe, a ich cena jest mniejsza niż 1 cent.

Przykładowe opisy mówią: Pagarex (PGX) – oszustwo platformy pożyczkowej, SipsCo (SIPS) - martwy po 10 dniach na coinexchange, prawdopodobnie oszustwo.

Wśród twórców wirtualnych walut nie brakuje również żartownisiów. „Bezużyteczy Ethereum” – tak nazywa się token powstały dla żartu, jego twórca stworzył go w celach prześmiewczych.

Portal CNBC porównał sytuację w świecie krypto do tego, co działo się w 2000 r. podczas bańki dot-comów. Duży spadek cen bitcoina porównywany jest z gwałtownym spadkiem indeksu Nasdaqa 18 lat temu. Natomiast porażka wielu kryptowalut przypominać może wiele firm, które upadły w tym czasie.

Wielu nadal wierzy w sukces cyfrowych walut, wskazując, że organy regulacyjne mogą przychylniej spojrzeć na świat tokenów, co zwiększyłoby uczestnictwo w rynku. Arthur Hayes, dyrektor generalny giełdy BitMEX, powiedział w wywiadzie dla CNBC że cena bitcoina może osiągnąć poziom 50 tys. dolarów do końca roku.

 

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA