fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Farmacja

Pfizer podnosi ceny leków po kłótni z Trumpem

Fotolia.com
W tym roku konflikt prezydenta Donalda Trumpa z koncernami farmaceutycznymi przyniósł znaczące obniżki niektórych cen leków. W tym roku ceny znów wzrosną.

Pfizer, największa firma farmaceutyczna świata, zapowiedział podniesienie cen niektórych farmaceutyków na amerykańskim rynku. Podwyżki nastąpią w styczniu 2019 roku.

Wzrosną ceny 41 lekarstw na receptę - co stanowi około 10 proc. całego asortymentu koncerny Pfizer - informuje Reuters.

Ceny wzrosną od 3 do 9 proc. za konkretny lek. Średnio ceny leków wzrosną o 5 procent - pisze agencja Bloomberga.

Latem tego roku, kiedy Pfizer poinformował, że zamierza podnieść ceny kilkudziesięciu leków zainterweniował Donald Trump mówiąc, że koncern "powinien się wstydzić" za podnoszenie cen. Wtedy koncern się ugiął i podwyżek nie było, aczkolwiek kierownictwo firmy już wtedy poinformowało, że nie zrezygnuje z nich całkowicie.

Na zamrożenie en leków na rynku amerykańskim zdecydował się także szwajcarski Novartis, natomiast Merck zdecydował się obniżyć ceny niektórych swoich produktów. Najbardziej spadły ceny leków dla chorych na WZW typu C.

Prezydent Donald Trump przedstawił w maju plan obniżenia kosztów opieki zdrowotnej poprzez obniżki cen leków. Sugerował, że będzie chciał walczyć z pośrednikami takimi jak firmy ubezpieczeniowe, a nie w producentów leków.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA