fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Farmacja

Polki poprawiają piersi, Azjatki powieki i... szczękę

Fotolia.com
Poprawianie natury z pomocą chirurga jest coraz popularniejsze na świecie.
Do 2019 roku światowy rynek medycyny estetycznej ma szansę osiągnąć wartość 4 bilionów dolarów. Przodują na nim kraje azjatyckie, które dają 44 procent wartości globalnych dochodów sektora. Kliniki medycyny estetycznej w Azji świadczą usługi, których w Polsce raczej się nie uświadczy (jak wybielanie skóry) czy stosowane są u osób mających rzeczywiste deformacje (jak wydłużanie nóg). Rynek rośnie jednak na całym świecie, bo coraz chętniej ludzie chcą poprawiać rzeczywiste lub urojone braki w urodzie.Również w Polsce, bo także u nas przybywa osób, które chcą być piękniejsze. Większość stanowią kobiety, ale również panowie coraz chętniej odwiedzają kliniki medycyny estetycznej.

W Meksyku poprawisz biust

Niektóre kraje na świecie mają swoją specjalizację. Meksyk, na przykład, to wręcz promotor operacji powiększania biustu. Duży wpływ ma na to fakt, że średnia cena tej operacji w tym kraju to ok. 2,5 tysiąca dolarów, podczas gdy w USA za powiększenie piersi trzeba zapłacić mniej więcej 9 tysięcy. Z kolei w Brazylii operacje plastyczne i zabiegi medycyny estetycznej to wręcz moda i modyfikuje się tam kształt niemal wszystkiego od pośladków po biust czy usta.

Koreańczycy poprawią szczękę, a Irańczycy nos

Po drugiej stronie oceanu Korea specjalizuje się w plastyce żuchwy – modyfikacja kształtu szczęki jest tam bardzo popularna, podobnie wybielanie skóry czy nawet wydłużanie nóg (co jest bardzo bolesnym zabiegiem). Klienci muszą się liczyć ze sporymi kosztami – nawet prosta modyfikacja kształtu szczęki to koszt około 7 tysięcy dolarów, a zaawansowany zabieg może kosztować nawet 30 tysięcy dolarów. Bliżej Europy, w Iranie, jest prawdziwe centrum rynoplastyki – ponad 3 tysiące irańskich chirurgów przyjmuje u siebie pacjentki z 85 krajów. Koszt takiej operacji, to około 3 tysiące dolarów.

W Hiszpanii popyt napędzają imigranci

W Hiszpanii popularne są zabiegi powiększania biustu - taki zabieg kosztuje około 6 tysięcy euro (choć bez problemu można znaleźć tańsze oferty). Hiszpanki bardzo chętnie korzystają też z drobniejszych zabiegów – np. plastyki ust. Popyt na drobniejsze zabiegi, takie jak podnoszenie nosa czy korektę kształtu oczu napędzają imigranci.

Polki robią piersi na kredyt

W Polsce najpopularniejszym zabiegiem chirurgii plastycznej, jak wynika z danych Międzynarodowego Towarzystwa Estetycznej Chirurgii Plastycznej, jest powiększanie piersi. Polki korzystają zarówno z metod mało inwazyjnych (jak powiększanie kwasem hialuronowym), jak i operacyjnego wszczepiania implantów. Oprócz tego często decydują się na zmianę kształtu nosa, plastykę powiek czy liposukcję. Panowie z kolei próbują rozwiązywać problemy z łysieniem i chętnie korzystają z odmładzania za pomocą botoksu. Co ciekawe, już teraz zabiegi zarówno chirurgii plastycznej jak i medycyny estetycznej (czyli drobnych zabiegów takich jak lifting twarzy.

Polacy nie zawsze mają gotówkę na pokrycie kosztów operacji czy zabiegów, więc chętnie biorą na to pożyczki. Firmy specjalizujące się w finansowaniu usług medycznych przyznają, że na pokrycie kosztów chirurgii plastycznej lub zabiegów medycyny estetycznej, zaciągana jest nawet co czwarta udzielana przez nie pożyczka. Wśród pożyczkobiorców dominują kobiety – stanowią 75 procent osób zadłużających się w celu skorzystania z usług poprawiających urodę.

Jak Polki i Polacy szukają dobrego lekarza?

Chirurgia plastyczna czy nawet drobne zabiegi estetyczne, to poważna sprawa. Nie chodzi tylko o koszty, ale o ryzyko powikłań. Polki (Polacy są nieco bardziej wstydliwi) wymieniają się informacjami na anonimowych forach – polecają lekarzy, deklarują, że warto dojeżdżać nawet 350 km do dobrego specjalisty i często też opisują dramatyczne historie poważnych błędów. Zasadniczo jednak działają dwa podstawowe kanały – pierwszy to polecanie przez znajomych. Pragnący zachować anonimowość chirurg z jednej z warszawskich klinik chirurgii plastycznej twierdzi, że większość pacjentek chcących skorzystać z powiększania ust, biustu czy z liposukcji trafia do niego z polecenia. Drugim sposobem na znalezienie specjalisty jest, oczywiście, internet. Dużą rolę nadal odgrywają anonimowe fora, ale powoli też na znaczeniu zyskują media społecznościowe.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA