fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Farmacja

Strach przed Trumpem? Koncerny farmaceutyczne… obniżają ceny

123rf.com
Donald Trump skrytykował koncerny za to, że „podnoszą ceny bez powodu”. Te najwyraźniej się przestraszyły.

Urzędujący prezydent USA stanął niedawno w obronie amerykańskich pacjentów. Zaraz po tym, gdy koncern Pfizer podniósł ceny wielu swoich preparatów, w tym także znanego preparatu na problemy z erekcją, Donald Trump ostro skrytykował takie działania wielkich firm farmaceutycznych.

Już dzień później Donald Trump chwalił się, że po rozmowie z prezesem Pfizera oraz Sekretarzem Departamentu Zdrowia Aleksem Azarem udało mu się powstrzymać podwyżki cen preparatów koncernu i wyraził nadzieję, że inne firmy farmaceutyczne podążą za tym przykładem.

Wygląda na to, że faktycznie koncerny ugięły się przed Donaldem Trumpem. „New York Times” dowiedział się, że szwajcarski Novartis zdecydował się o zamrożeniu podwyżek cen swoich preparatów w USA. Szef Novartisa Vas Narasimhan twierdził jednak podczas spotkania z inwestorami, że decyzja o wstrzymaniu podwyżek zapadła już w czerwcu, gdy w USA trwała pierwsza fala ostrej krytyki polityki cenowej koncernów farmaceutycznych.

Jednak zarówno Pfizer, jak i Novartis tylko wstrzymują podwyżki na pewien czas i z pewnością będą chciały je podnieść przy najbliższej okazji. Inną drogę wybrał natomiast koncern Merck, który zdecydował obniżyć ceny niektórych swoich produktów. Znaczącą obniżkę, jak informuje Reuters, (o 6o procent) zauważą zwłaszcza leczący się na WZW typu C.

- Decyzja Merck jest odpowiedzią na plan prezydenta Donalda Trumpa i jest wyrazem zrozumienia branży farmaceutycznej dla faktu, że prezydent poważnie traktuje konieczność zmian na rynku farmaceutycznym – stwierdził Alex Azar.

Donald Trump przedstawił w maju plan obniżenia kosztów opieki zdrowotnej poprzez obniżki cen leków. Sugerował on jednak uderzenie raczej w pośredników takich jak firmy ubezpieczeniowe, a nie w producentów.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA