fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Ekonomia

ABC Data ujawnia prognozy

Dystrybucyjna grupa w tym roku ma wypracować ponad 49 mln zł zysku netto, przy przychodach wynoszących 4,76 mld zł. Jaki będzie 2016?

ABC Data z reguły swoje coroczne prognozy podawała w okolicach maja, jednak w tym roku zrobiła to później ze względu na odwrócony VAT, który zaczął obowiązywać w lipcu. W podanym dziś rano komunikacie możemy przeczytać, że grupa prognozuje wypracowanie w 2015 r. prawie 49,1 mln zł zysku netto i nieco ponad 68 mln zł EBITDA. Z kolei przychody mają wynieść 4,76 mld zł.

- Zarząd będzie dokonywał oceny przebiegu realizacji prognozy na podstawie realizacji budżetu i aktualizacji założeń na podstawie których prognoza została sporządzona – podała spółka. Prognoza nie uwzględnia akwizycji. Natomiast zakłada m.in. rozwój na rynkach zagranicznych i utrzymywanie się stałych kursów podstawowych walut, w których prowadzone są operacje spółek z grupy.

Tymczasem ABC Data podała również raport za III kwartał. Daje się w nim zauważyć dalszy spadek kosztów, w tym kosztów operacyjnych. Przychody grupy przekroczyły 1 mld zł wobec 1,3 mld zł w analogicznym okresie ubiegłego roku, a zysk netto sięgnął 5 mln zł, podczas gdy rok wcześniej wynosił niespełna 2 mln zł.

Narastająco po trzech kwartałach 2015 r. grupa ma prawie 3,4 mld zł przychodów wobec 3,9 mld zł rok temu, a zysk netto poszedł w górę do 31,8 mln zł z prawie 20 mln zł.

W pierwszych trzech kwartałach 2015 roku sprzedaż spadła o 14 proc. w porównaniu do ubiegłego roku. Do spadku przychodów przyczyniły się zarówno spadek sprzedaży krajowej (8 proc.) jak i eksportowej (21 proc) – podaje w raporcie spółka. Z kolei skonsolidowany zysk brutto ze sprzedaży był niższy o 8,8 mln zł w porównaniu do ubiegłego roku, co stanowi spadek o 5 proc. Poprawa rentowności brutto ze sprzedaży o 0,6 p.p. została osiągnięta głównie za sprawą wzrostu marż w działalności eksportowej oraz poprawą rentowności sprzedaży na rynku krajowym – podaje ABC Data.

Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA