fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Ekonomia

#RZECZoBIZNESIE: Andrzej Mochoń: Brak targów to wielka strata dla polskiej gospodarki

tv.rp.pl
Bez pomocy państwa przemysł targów straci swoją pozycję wypracowywaną przez 30 lat. Jeżeli znikniemy, będzie to wielka strata dla polskiej gospodarki - mówi Andrzej Mochoń, prezes Targów Kielce, gość programu Marcina Piaseckiego.

W przyszłym tygodniu odbędzie się sztandarowa impreza Targów Kielce, czyli Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego.

- Będzie to jedyna impreza w tej branży w Europie. Im bliżej targów, tym pojawiały się nowe elementy wyposażenia, które będziemy mogli pokazać. Po raz pierwszy publicznie będzie można zobaczyć wyrzutnię wyrzutnia rakiet M901 systemu Patriot. Będzie też Apache i dwa śmigłowce Bella. Żałujemy tylko, że Polska Grupa Zbrojeniowa zrezygnowała z pokazania jakiegokolwiek sprzętu, chociaż ma się czym chwalić - mówił Mochoń.

- Na szczęście Polskie Siły Zbrojne stanęły na wysokości zadania, więc sprzętu będzie na targach sporo – dodał.

Będzie istotnie mniej wystawców. W ubiegłych latach było ponad 600 firm, w tym roku 160. - Wystawa będzie mniejsza, ale będzie zajętych 5 hal z 7. Mniejsza będzie również ekspozycja zewnętrzna, ale cieszymy się z tego, co mamy – stwierdził gość.

Z Wielkiej Brytanii spodziewany się wiceministr obrony. - Polskim partnerem i gospodarzem będzie minister Chwałek. Nie wiemy czy będzie osobiście minister Błaszczak. Nie mamy potwierdzenia wizyty prezydenta, ale będzie szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego - zdradził Mochoń.

MSPO zwykle towarzyszyły konferencje, panele dyskusyjne, wieczorne bankiety.

- W tym roku będzie wyglądało podobnie, ale będziemy przestrzegać obostrzeń. Na szczęście mamy tak duże obiekty, że całkiem sporo osób będzie mogło brać w tym udział. Najważniejsza konferencja kraju wiodącego (w tym roku Wielka Brytania) tradycyjnie jest w drugim dniu targów. Będzie to merytorycznie najważniejszy punkt targów – tłumaczył gość.

Po MSPO w Targach Kielce będzie dużo imprez, które zostały przeniesione z wiosny na jesień. - Kalendarz będzie bardzo wypełniony. We wrześniu mamy jeszcze 3 imprezy. Pierwsza będzie poświęcona dronom i ultralekkim samolotom. Potem będą targi obróbki metali, jedne z wiodących tego rodzaju w naszej części Europy. Na sam koniec września Sacroexpo, targi z których jesteśmy znani ze względu na tematykę - wyliczał Mochoń.

Cała branża targowa została dotknięta ustawowym zakazem działalności.

- Od marca do tej pory, żaden z organizatorów targów nie miał przychodów, chyba, że mikroskopijne. Jest bardzo duże niebezpieczeństwo, że bez pomocy państwa nas przemysł straci swoją pozycję wypracowywaną przez 30 lat. Jesteśmy liderem całej Europy Środkowo-Wschodniej, z czego mało kto zdaje sobie sprawę. To jest duży przemysł, który konkuruje z ośrodkami bardzo bogatymi i długiej tradycji w Europie Zachodnie (głównie w Niemczech). Jeżeli znikniemy, będzie to wielka strata dla polskiej gospodarki - ocenił Mochoń.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA