fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Ekologia

Naukowcy alarmują: Co roku wymiera 1-2 proc. owadów

Pszczoły
Adobe Stock
Zmiany klimatu, używanie środków owadobójczych, zanieczyszczenie powietrza i zmiany w rolnictwie sprawiają, że na Ziemi co roku ginie od 1 do 2 proc. owadów - twierdzi entomolog David Wagner z Uniwersytetu Connecticut, który jest jednym z autorów badań opublikowanych na łamach "Proceedings of the National Academies of Sciences".

W "Proceedings of the National Academies of Sciences" zamieszczono opisy 12 badań przeprowadzonych przez 56 naukowców z całego świata, które dotyczyły wymierania owadów na Ziemi.

Jak czytamy masowe wymieranie owadów nazywa się czasem "owadzią apokalipsą", a naukowcy - jak podkreśla Wagner - powinni zdać sobie sprawę, że owady umierają w tempie szybszym niż jakiekolwiek inne zwierzęta.

Wagner podkreśla, że owady są "nicią z której utkana jest Matka Natura i drzewo życia".

Współautorka badań, May Berenbaum z Uniwersytetu Illinois zwraca uwagę, że wymieranie owadów można porównać do "zmian klimatycznych przed 30 laty, gdy trudno było oszacować skalę zachodzących zmian".

Owady - jak podkreślają naukowcy - odgrywają kluczową rolę w łańcuchach pokarmowych zapylając kwiaty.

Tymczasem - jak zauważa entomolog z Uniwersytetu Delaware Doug Tallamy - świat "spędził ostatnich 30 lat na wydawaniu miliardów dolarów na znalezienie nowych sposobów zabijania owadów i zaledwie grosze na opracowanie sposobów ocalenia ich".

Źródło: Proceedings of the National Academies of Sciences
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA