fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Ekologia

Alarmujący raport ONZ: Milion gatunków może wyginąć

Charles H. Smithvergrößert von Aglarechderivative work Purpy Pupple [Public domain]
W raporcie przygotowanym przez Międzyrządową Platformę Naukowo-Polityczną w sprawie Różnorodności Biologicznej i Funkcjonowania Ekosystemów (IPBES), działającą pod auspicjami ONZ czytamy, że milionowi gatunków roślin i zwierząt na Ziemi grozi wyginięcie.

Z raportu wynika, że natura jeszcze nigdy w historii ludzkości nie była tak poważnie zagrożona - pisze Sky News.

Według ustaleń IPBES gatunki na Ziemi wymierają obecnie nawet setki razy szybciej niż w przeszłości.

Ponad pół miliona gatunków lądowych może w dłuższej perspektywie czasowej wyginąć ze względu na utratę swojego środowiska naturalnego. Wiele z nich wyginie w ciągu najbliższych dziesięcioleci, jeżeli człowiek nie odtworzy ich habitatów. Podobnie wygląda sytuacja jeśli chodzi o życie w oceanach.

Według ustaleń IPBES kryzys bioróżnorodności jest efektem działań człowieka, ale - jak dodają eksperci - rządy, firmy i poszczególni ludzie nadal mogą podjąć działania zapobiegające katastrofie ekologicznej.

Niemal 600 ekspertów ds. ochrony przyrody podpisało list otwarty "Call4Nature", w którym przypominają, że "natura zapewnia ludziom żywność, powietrze i wodę". "Kiedy niszczymy naturę, niszczymy to, od czego jesteśmy uzależnieni" - czytamy w liście.

Liczący 1800 stron raport IPBES powstawał trzy lata, a przy jego tworzeniu uczestniczyło 450 badaczy.

Źródło: Sky News
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA