fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Ekologia

Ocieplenie klimatu. Arktyka straciła 3 mln reniferów

Stock Adobe
Z powodu ocieplenia klimatu populacja reniferów w Arktyce w ciągu 20 lat spadła z 5 mln do ok. 2,1 mln osobników.

Zdaniem naukowców, którzy opracowali raport "Arctic Report Card" nadzorowanym przez Narodową Służbę Oceaniczną i Meteorologiczną (NOAA) w USA, głównym powodem wymierania reniferów jest ocieplenie klimatu.

Wpływa ono po pierwsze na zanikanie rosnących na poziomie gleby porostów, którymi głównie żywią się renifery, wypieranych przez wyższe rośliny.

Ocieplenie sprzyja również rozwojowi insektów, które dokuczają tym zwierzętom. W ciepły dzień znakomitą część energii renifer traci na odganianie uprzykrzających mu życie owadów.

Trzeci powód to zwiększona ilość opadów na ternach zamieszkiwanych przez renifery. Na poziomie gruntu opady zamarzają, tworząc lodową powłokę, przez którą nie może przebić się poszukujący jedzenia renifer.

Najgorzej wygląda sytuacja stad reniferów zamieszkujących północna Kanadę i Alaskę - ich populacja zmniejszyła się nawet o 90 procent.

Naukowcy podkreślają, że wszystkie zmiany klimatyczne związane z ociepleniem najpierw widoczne są w Arktyce. Kurczenie się lodowców, wiecznej zmarzliny i lodu morskiego w tym rejonie wpływa na  biologiczne i fizyczne systemy w innych częściach świata.

Źródło: PolsatNews
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA