fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Dyplomacja

Minister obrony Chin: Nic nie powstrzyma nas przed zjednoczeniem z Tajwanem

James N. Mattis [CC BY 2.0 (https://creativecommons.org/licenses/by/2.0)]
Minister obrony Chin, Wei Fenghe oświadczył w poniedziałek, że odpowiedź na pytanie o Tajwan leży w "narodowym interesie Chin". Dodał, że żadna siła nie powstrzyma zjednoczenia Tajwanu z pozostałą częścią Chin - relacjonuje Reuters.

- Działania separatystów są skazane na klęskę - ogłosił Wei Fenghe otwierając w Pekinie Forum Xiangshan, które jest chińśką odpowiedzią na doroczne forum bezpieczeństwa Shangri-La Dialogue, które odbywa się w Singapurze.

Chiny uważają Tajwan za zbuntowaną prowincję, która jest integralną częścią Państwa Środka.

- Chiny są jedynym dużym państwem na świecie, które nie zostało jeszcze zjednoczone - oświadczył Wei otwierając forum bezpieczeństwa w Pekinie.

Minister obrony Chin dodał, że "pełne zjednoczenie Chin jest "nieuniknione" i leży w "interesie narodowym Chin" oraz "jest właściwą drogą, jaką powinien zmierzać kraj".

W ostatnich latach Chiny prowadzą ofensywę dyplomatyczną przeciwko Tajwanowi skłaniając nieliczne kraje, uznające Tajwan (Chiny nie utrzymują z takimi państwami relacji dyplomatycznych) do wycofania takiego uznania w zamian za korzyści gospodarcze wynikające ze współpracy z Pekinem. Na początku 2019 roku prezydent Chin, Xi Jinping oświadczył, że Chiny nie wykluczają użycia siły w celu doprowadzenia do zjednoczenia z Tajwanem.

- Nikt, ani żadna siła nie może powstrzymać pełnego zjednoczenia Chin. Chcemy promować pokojowy rozwój relacji z Tajwanem i pokojowy proces zjednoczenia kraju - podkreślił minister Wei.

- Jednakże nie pozwolimy separatystom chcącym niepodległości Tajwanu, na zrealizowanie ich planów, ani nie pozwolimy na mieszanie się (w sprawy Chin - red.) żadnych zewnętrznych sił. Zmierzanie do zjednoczenia Chin jest słuszną sprawą, podczas gdy działania separatystów są skazane na klęskę - dodał minister obrony Chin.

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA