fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Dodatki Specjalne

Księgowy to także doradca, który wesprze przedsiębiorcę

W dobie kryzysu przedsiębiorcy szukają oszczędności i pracę wykonywaną przez działy księgowości w firmach zamieniają na outsourcing.

Szacuje się, że przy korzystaniu z tego rozwiązania przedsiębiorca wydaje o około 20–50 proc. mniej w porównaniu z zatrudnieniem własnego księgowego na etacie.

Outsourcing księgowo-płacowy to opcja dla firm, którym zależy na minimalizowaniu ryzyka prowadzenia działalności i kompleksowym wsparciu strategicznym. W Polsce przepisy prawno-podatkowe zmieniają się dynamicznie, dlatego chcąc uchronić się przed ryzykiem popełnienia błędu, należy dokładnie monitorować wszystkie zmiany, ale też analizować, jaki mogą mieć wpływ na prowadzony biznes. Outsourcer robi to na bieżąco, gdyż jest to ściśle związane z jego podstawową działalnością. Firmy świadczące tego typu usługi, obserwując dynamiczne zmiany na rynku, kreują nowe trendy i technologie, doskonalą swoje kompetencje, ofertę i metody działania. W obecnej, trudnej sytuacji rynkowej błąd może wiele kosztować firmę, dlatego przekazanie obsługi księgowej i kadrowej wyspecjalizowanej firmie zewnętrznej pozwoli na zabezpieczenie firmy oraz zminimalizowanie ryzyka odpowiedzialności kadry zarządzającej. – Outsourcing to elastyczne rozwiązanie szczególnie w dzisiejszych nietypowych czasach, w momencie niestabilności i nieprzewidywalności, w którym pandemia zmusiła świat biznesu do podejmowania szybkich i nietypowych decyzji oraz działania w gwałtownie zmieniających się realiach – mówi Bartłomiej Kurylak, Partner, Biegły Rewident, Polska Grupa Audytorska.

Przedsiębiorcy oczekują dziś od dostawców usług biznesowych szerokiego spektrum usług, głównie wsparcia w realizacji celów biznesowych, a nie tylko świadczenia standardowej usługi finansowo-księgowej czy kadrowo-płacowej. – Firmy outsourcingowe mają tę przewagę nad księgowym z firmy, że współpracują z doświadczonymi partnerami – doradcami podatkowymi, biegłymi rewidentami, prawnikami i mogą zrealizować wiele zleceń. Np. pozyskując subwencje z Polskiego Funduszu Rozwoju, księgowa–pracownik miałaby problem z przygotowaniem danych do wniosku o subwencję ze względu na sposób ich prezentacji, ale outsourcer przygotuje dane księgowe i w porozumieniu z analitykiem sporządzi odpowiednie opracowanie będące podstawą do występowania o subwencję – mówi Agnieszka Górecka, główna księgowa PGA Accounting, spółki należącej do sieci Polska Grupa Audytorska.

Zaletą outsourcingu jest także wysoka jakość usług i profesjonalizm. – Outsourcing księgowy ma na celu zarówno przesunięcie odpowiedzialności za prawidłowe prowadzenie ksiąg handlowych, a co za tym idzie również rozliczanie podatków, doradztwo księgowe przy prowadzeniu działalności, tworzenie raportów na wewnętrze potrzeby przedsiębiorcy, prowadzenie sprawozdawczości wymaganej przepisami prawa czy kontakty z urzędami wraz z obsługą kontroli zewnętrznych i audytów – mówi Agnieszka Górecka. Nie mniej istotne mogą okazać się dla przedsiębiorcy inne, ukryte aspekty outsourcingu, takie jak: zapewnienie ciągłości obsługi, wsparcie ze strony specjalistów z innych dziedzin, szkolenia dla pracowników, zakup materiałów i dostępów do specjalistycznych portali, zakup sprzętu IT wraz z opieką informatyczną nad bazami danych.

Eksperci szacują, że korzystając z outsourcingu księgowego, przedsiębiorca płaci o około 20–50 proc. mniej w porównaniu z zatrudnieniem własnego księgowego na etacie. – Zlecając usługi na zewnątrz, firma nie musi opłacać pensji, składek ZUS pracownika, jego szkoleń, a także inwestować w dodatkową przestrzeń biurową, sprzęt, oprogramowanie. Nie zapominajmy też o korzyściach wynikających z wyeliminowania rotacji pracowników w dziale księgowości – dodaje Bartłomiej Kurylak. Pod uwagę należy wziąć również nieobecność pracownika. Jego choroba nie zwalnia firmy z obowiązków podatkowych. Zewnętrzna firma jest przygotowana na takie rozwiązania i zapewnia swoim klientom nieprzerwaną obsługę.

- Artykuł powstał w ramach dodatku promocyjno-informacyjnego "Doradca Firmy"

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA