fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Covid-19

Wiceminister zdrowia: Uwierzyliśmy, że jest już po epidemii

Fotorzepa, Jakub Czermiński
- Uwierzyliśmy, że jest już po epidemii, że właściwie nie ma potrzeby się szczepić – to złudne poczucie bezpieczeństwa, tak naprawdę nie jest - uważa wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

We wtorek odpowiedzialny za Narodowy Program Szczepień minister Michał Dworczyk poinformował, że w najbliższych tygodniach na promocję szczepień zostanie przeznaczonych 140 mln zł.

Od 1 lipca każdy, kto się zaszczepi, będzie miał szansę wygrać pieniądze lub atrakcyjne nagrody rzeczowe, jak samochody hybrydowe, vouchery na paliwo czy elektryczne hulajnogi. – Za dwa tygodnie przedstawimy szczegóły Loterii Narodowej, którą przygotujemy wspólnie z Totalizatorem Sportowym – zapowiedział Dworczyk.

Dodatkowo ogłoszony został konkurs dla samorządów. 500 gmin, które jako pierwsze zaszczepią 75 proc. mieszkańców, otrzyma po 100 tys. zł. Na milion złotych mogą liczyć te, w których zaszczepi się najwięcej osób na danym obszarze obejmującym dawnych 49 województw. A 2 mln zł ta gmina, która zaszczepi największy odsetek ludzi w kraju.

- Jesteśmy po 3 fali, nowych zakażeń jest coraz mniej, uwierzyliśmy, że jest już po epidemii, że właściwie nie ma potrzeby się szczepić – to złudne poczucie bezpieczeństwa, tak naprawdę nie jest, dlatego program zachęt do szczepień - wyjaśnił w rozmowie z radiową Jedynką wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

Zaapelował, by Polacy wykonywali badania, ponieważ w czasie epidemii "pewne choroby chcieliśmy przeczekać". - Warto się badać, warto wykonywać badania profilaktyczne nawet wtedy, gdy nie mamy żadnych dolegliwości, warto wykryć chorobę w pierwszym stadium, bo zdecydowanie więcej możemy wtedy uzyskać i szybsze wyleczenie - mówił.

- Tak jak w każdym lęku przed kontaktem ze służbą zdrowia, pewne choroby chcieliśmy przeczekać, „a może mi przejdzie”, „zbadam się później”, to jest widoczne, jak najszybciej łóżka covidowe chcemy przeznaczyć dla innych pacjentów - dodał.

Źródło: Jedynka
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA