fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Covid-19

Zmiana harmonogramu szczepień. Konferencja premiera Morawieckiego

Premier Mateusz Morawiecki
Adam Guz/KPRM
- Przed końcem I kwartału zaszczepiliśmy 6 mln Polaków. Do końca sierpnia tego roku chcemy zaszczepić wszystkich chętnych w Polsce - poinformował na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki. Od drugiego kwartału tego roku szczepionki będą podawane m.in. w aptekach, zakładach pracy i punktach drive thru.

Na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że do końca sierpnia rząd planuje zaszczepić wszystkich chętnych. Do końca II kwartału tego roku celem jest podanie 20 mln dawek.

- Narodowy Program Szczepień to jest egzamin z odpowiedzialności, ze sprawności działania, egzamin ze struktur państwa i naszych zdolności mobilizacyjnych i organizacyjnych. Jest programem, od którego zależy szybki powrót do normalności - mówił szef rządu.

Morawiecki chce, by miesięcznie było wykonywanych w Polsce 10 mln szczepień.

Michał Dworczyk zapowiedział, że w kwietniu do Polski trafi 5 mln szczepień. Ich liczba może wzrosnąć nawet do 7 mln dawek.

W II kwartale tego roku szczepienia będą wykonywane, jak do tej pory, w przychodniach POZ, w szpitalach tymczasowych i szpitalach węzłowych. Dodatkowo lista zostanie poszerzona m.in. o szpitale powiatowe, punkty drive thru, zakłady pracy i apteki.

- W II kw. powstaną nowe punkty - szkieletem tego systemu będą szpitale tymczasowe, a w każdym powiecie, w którym jest szpital to będzie jeden szpital tradycyjny, który będzie realizował szczepienia oraz 1 punkt prowadzony przez samorząd w każdym powiecie - mówił Dworczyk.

- Jeśli pracodawca będzie miał min. 500 osób do zaszczepienia i zorganizuje zespół i zabezpieczenie to otrzyma szczepionki - mówił szef KPRM.

Łącznie w Polsce wykonano 6 mln szczepień. Pierwszą dawkę otrzymało niemal 4 mln osób. Dwie dawki szczepionki podano ponad 2 mln Polaków.

Nowy harmonogram szczepień

Szef KPRM poinformował, że zostanie zmieniony harmonogram zapisów na szczepienie.

Od 12 kwietnia na szczepienia będą mogły zapisać się osoby z rocznika 1962. Każdego kolejnego dnia będą uruchamiane zapisy kolejnych roczników. Prawdopodobnie w maju ruszy otwarta rejestracja dla wszystkich.

Zapowiedziano również zmianę kwalifikację do wykonywania szczepień. - Odciążamy przedstawicieli zawodów medycznych do tej pory kwalifikujących i szczepiących. Będą oni mogli przez to zwiększyć przepustowość całego systemu - mówił Dworczyk.

Apel premiera przed świętami

We wtorek premier Morawiecki zaapelował do Polaków, aby nadchodzące święta wielkanocne spędzać „odpowiedzialnie, w ograniczonym gronie rodzinnym”

"Nadchodzący czas symbolizuje zwycięstwo nad śmiercią i nadzieję - a taką nadzieję dają też szczepionki. Dzięki Narodowemu Programowi Szczepień przeciw COVID-19 mamy dużą szansę, że będą to ostatnie takie święta" - przekazał szef rządu.

Z najnowszych danych Ministerstwa Zdrowia wynika, że w ciągu ostatniej doby odnotowano w naszym kraju 20 870 nowych zakażeń. Zmarło 461 osób, w tym 100 z powodu COVID-19 bez stwierdzonych wcześniej chorób współistniejących.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA