fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Covid-19

Koronawirus. Remdesivir jednak skuteczny w walce z COVID? Badania WHO kwestionowane

Zabieg u chorego na COVID w Teksasie
AFP
Wpływowy magazyn medyczny "New England Journal of Medicine" w artykule redakcyjnym wskazuje na niedoskonałość badań przeprowadzonych pod egidą WHO, których przedmiotem była skuteczność stosowania leku antywirusowego remdesivir w walce z COVID-19.

"New England Journal of Medicine" podkreśla, że badanie WHO nie może być podstawą do kwestionowania badań wskazujących na korzyści ze stosowania remdesiviru u chorych na COVID-19.

Artykuł autorstwa Davida Harringtona z Harvard T.H. Chan School of Public Health, dr Lindesy Baden, specjalistki od chorób zakaźnych i Josepha Hogana, biostatystyka, opublikowano wraz z opisem badania WHO.

Autorzy artykułu, że dane do analizy w ramach badania WHO zbierano w 30 krajach świata - począwszy od Szwajcarii i Niemiec, a skończywszy na Iranie i Kenii, co w efekcie doprowadziło do "niespójności" w zebranych danych.

Jak czytamy w "New England Journal of Medicine" problemem jest m.in. to, iż standard opieki medycznej w różnych krajach jest inny, podobnie jak inny jest stan ogólny pacjentów trafiających do szpitali w różnych krajach.

Badanie WHO opublikowane w październiku kwestionowało skuteczność remdesiviru w skróceniu czasu hospitalizacji u chorych na COVID-19 o pięć dni - na co wskazywały badania przeprowadzone w USA.

Jednak - jak wskazują autorzy artykułu w "New England Journal of Medicine" - pod uwagę nie wzięto "różnicy w standardach opieki i możliwościach systemów ochrony zdrowia" w 400 szpitalach z 30 krajów, które wzięto pod uwagę w badaniu.

"Jeśli podstawowa opieka jest niewłaściwa, żaden lek nie przyniesie korzyści, nawet jeśli jest skuteczny, ponieważ właściwa opieka jest kluczowa dla przeżycia pacjentów hospitalizowanych z powodu COVID-19" - czytamy.

WHO rekomendowało w listopadzie, by remdesivir nie był stosowany w leczeniu COVID-19.

Remdesivir jest dopuszczony do terapii chorych na COVID-19 w ponad 50 krajach świata - w tym w Polsce.

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA