fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Brexit

30 dni przed brexitem. Unia odrzuca ofertę Johnsona

AFP
Po wielu tygodniach zapowiedzi Boris Johnson przesłał we wtorek do Brukseli projekt umowy o wyjściu kraju z Unii.

Dokument został ujawniony przez irlandzkiego nadawcę RTE. Premier proponuje, aby kontrole towarów między Irlandią Północną a Republiką Irlandii były przeprowadzane nie na samej granicy, ale po obu jej stronach w odległości kilku kilometrów. Dodatkowo ciężarówki przejeżdżające z jednego do drugiego kraju byłyby wyposażone w urządzenia pozwalające na śledzenie ich ruchu.

W ten sposób Johnson po raz pierwszy przyznał, że po brexicie jakaś forma kontroli na irlandzkiej granicy będzie konieczna. – W końcu suwerenny, zjednoczony kraj musi mieć jednolity obszar celny – tłumaczył BBC.

Przeczytaj rozmowę z Charlesem Moorem, oficjalnym biografem Margaret Thatcher: Brexit zaczął się od euro

Propozycja została jednak natychmiast odrzucona przez wicepremiera i szefa dyplomacji Irlandii Simona Coveneya.

„To jest »nonstarter«” – napisał na Twitterze.

Także dyplomaci z Rady UE przyznali, że propozycja Johnsona nie doprowadzi do porozumienia o wyjściu Wlk. Brytanii z Unii.

Bruksela nie zgodzi się na żadną umowę, której nie zaakceptuje premier Irlandii Leo Varadkar. Utrzymanie swobody przekraczania granicy z Irlandią Północną jest zaś dla Dublina fundamentalnym elementem porozumienia wielkopiątkowego z 1998 r., które położyło kres dziesiątkom lat starć między katolikami i protestantami w Ulsterze.

Johnson wcześniej zasygnalizował, że jest gotów utrzymać unijne normy produktów żywnościowych w Irlandii Północnej po brexicie, co ograniczyłoby zakres kontroli na granicy. Nie podjął jednak podobnego zobowiązania wobec innych towarów. Unia zajmuje w tej sprawie pryncypialne stanowisko, aby zachować spójność jednolitego rynku, podstawy integracji. Nie chce też opuścić jednego z krajów członkowskich (Irlandii) w kluczowej dla niego sprawie, bo to też mogłoby oznaczać poważny cios dla Wspólnoty.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA