fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Brexit

IFS: Po twardym brexicie - 100 mld funtów deficytu

AFP
Deficyt budżetowy Wielkiej Brytanii będzie prawdopodobnie ponad dwa razy większy i wyniesie ok. 100 mld funtów, jeśli kraj opuści Unię Europejską bez umowy, co zmusi rząd do powrotu do polityki zaciskania pasa - ostrzegają przedstawiciele think tanku IFS (Instytut Studiów Fiskalnych).

Premier Boris Johnson jest zdeterminowany, by doprowadzić do brexitu 31 października nawet, jeżeli oznaczałoby to brexit bez umowy. Los zaproponowanych przez niego zmian w umowie brexitowej, które umożliwiłyby przyjęcie jej przez Izbę Gmin, ma sie rozstrzygnąć do końca tygodnia - UE jednak przyjęła je dość sceptycznie. Szczyt Unii, który będzie ostatnią szansą na przyjęcie nowej umowy brexitowej, odbędzie się 17-18 października.

Tymczasem IFS ostrzega, że w przypadku wyjścia Wielkiej Brytanii bez umowy, deficyt wzrośnie do 92 mld funtów do roku 2021-2022 przy uwzględnieniu "względnie łagodnego" scenariusza, w którym po twardym brexicie nie będzie dochodzić do poważnych opóźnień przy kontroli celnej na granicach Wielkiej Brytanii.

Nawet jednak w takim scenariuszu brytyjska gospodarka znajdzie się w recesji w 2020 roku.

Jeśli rząd będzie chciał pobudzić kurczącą się gospodarkę narzędziami finansowymi - wówczas będzie musiał zwiększyć deficyt o kolejne miliardy - do poziomu 102 mld funtów.

- Brexit bez umowy będzie prawdopodobnie wymagał fiskalnej, krótkoterminowej stymulacji, po której będzie musiał nastąpić szybki powrót do oszczędzania - powiedział zastępca dyrektora IFS Carl Emmerson.

W roku fiskalnym 2018/2019 deficyt budżetowy Wielkiej Brytanii wyniósł 41 mld funtów, co stanowiło 1,9 proc. PKB i był najniższy od roku fiskalnego 2001/2002. W czasie kryzysu finansowego, w roku fiskalnym 2009/2010, deficyt budżetowy na Wyspach osiągnął poziom 10,2 proc. PKB.

W dłuższej perspektywie brexit bez umowy będzie oznaczał mniej pieniędzy na usługi publiczne - lub konieczność podniesienia podatków - niż przy scenariuszu, w którym Wielka Brytania zostaje w UE lub opuszcza ją z umową.

IFS zauważa, że nawet bez brexitu Wielka Brytania musiałaby podnieść podatki, aby sfinansować rosnące koszty obsługi systemu emerytalnego czy publicznej służby zdrowia.

Think tank apeluje też do rządu, aby ten poczekał do momentu, gdy obraz brexitu będzie "jaśniejszy" przed ustanawianiem długoterminowych celów budżetowych - i do tego momentu wstrzymał się z cięciami podatków zapowiedzianymi przez Johnsona.

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA