fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Najnowocześniejsza spalarnia śmieci w Polsce

Bloomberg
Przed Wigilią w Koninie została przekazana do eksploatacji najnowocześniejsza spalarnia śmieci w Polsce, pierwsza z kilku budowanych w kraju.

Zakład termicznego unieszkodliwiana odpadów komunalnych powstał w ciągu dwóch lat od rozpoczęcia budowy przez konsorcjum Erbudu.

Spalarnia rozwiąże problemy z unieszkodliwianiem odpadów w 36 gminach subregionu konińskiego. Zakład będzie utylizował co najmniej 94 tys. ton odpadów rocznie. Według założeń mieszkaniec wschodniej części Wielkopolski dostarczy do niego 250 kg zmieszanych śmieci rocznie. W wyniku spalania z odpadów będzie wytwarzana energia cieplna i elektryczna. Ma jej wystarczyć do oświetlenia 50 tys. mieszkań, zaspokoi też 12 proc. rocznego zapotrzebowania na ciepło mieszkańców Konina.

Wartość inwestycji to 387,7 mln zł brutto. Na jej realizację pozyskano 164,5 mln zł netto z Unii Europejskiej, 137,9 mln zł pochodziło z pożyczki z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

– Ta inwestycja zrealizowana została w systemie „zaprojektuj i buduj" – wyjaśnia prezes Erbudu Józef Zubelewicz. – Ważne jest też doświadczenie pod...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA

WIDEO KOMENTARZ

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA