fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Szwedka pokieruje organem MFW

Magdalena Andersson
Magdalena Andersson
AFP
Szwedzka minister finansów, Magdalena Andersson została przewodniczącą Międzynarodowej Komisji Walutowo-Finansowej (IMFC) MFW.

Jest pierwszą od ponad 12 lat przedstawicielką Europy na tym stanowisku i pierwszą kobietą, zacznie 3-letnią kadencję 18 stycznia 2021, na miejsce prezesa banku centralnego PRA, Lesetja Kganyago.

IMFC złożona z 24 ministrów finansów i prezesów banków centralnych jest głównym organem doradczym rady gubernatorów MFW, zbiera się dwukrotnie w roku w ramach wiosennych i rocznych (jesienią) zgromadzeń MFW i Banku Światowego. W październiku komisja stwierdziła, że powszechna ulga w zadłużeniu i sprawiedliwy dostęp do szczepionek na koronawirusa mają zasadnicze znaczenie dla uniknięcia przez najuboższe kraje świata „długotrwałych blizn".

Kganyago objął ten urząd 18 stycznia 2018 po Agustinie Carstensie, b. prezesie Banco de Mexico, który ustąpił 1 grudnia 2017, w związku z przejściem na stanowisko prezesa Banku Rozliczeń Międzynarodowych (BIS).

Anderdsson jest ministrem finansów od października 2014, wcześniej zajmowała różne stanowiska w rządzie, należała do rad kilku wielostronnych banków rozwoju, m.in. Banku Światowego — podał Reuter.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA