fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Najbardziej proekologiczne uzdrowisko w kraju to Uniejów

Nagrodę dla laureata konkursu odebrał burmistrz Uniejowa, Józef Kaczmarek.
materiały prasowe
Laureatem pierwszej edycji konkursu EKO HESTIA SPA zostało najmłodsze uzdrowisko termalne w Polsce.

Laureata konkursu EKO HESTIA SPA poznaliśmy podczas obchodów 25-lecia Stowarzyszenia Gmin Uzdrowiskowych RP. Komisja konkursowa brała pod uwagę inwestycje i działania proekologiczne uczestników oraz projekty prowadzone przez nich w latach 2010–2015, m.in. z zakresu edukacji ekologicznej oraz ochrony przyrody.

– Komisja konkursowa doceniła nie tylko realizację od podstaw przedsięwzięcia „Uzdrowisko Termalne Uniejów – w przyjaźni z przyrodą", ale również systematyczną działalność na rzecz upowszechnienia i wzrostu świadomości ekologicznej lokalnej społeczności – informuje Jan Golba, prezes Stowarzyszenia Gmin Uzdrowiskowych.

Laureatem konkursu zostało jedyne w województwie łódzkim uzdrowisko Uniejów, które działa od 2008 r. Choć to najmłodszy tego typu ośrodek w kraju, przekonał komisję kompleksowym podejściem do zrównoważonego rozwoju oraz programami aktywizującymi lokalną społeczność.

– Jestem pod wrażeniem osiągnięć i dynamicznego rozwoju Uniejowa na przestrzeni kilku ostatnich lat – podkreślił Piotr Śliwicki, prezes Grupy ERGO Hestia. – W ich trakcie udało się z jednej strony kompleksowo zagospodarować na potrzeby całej gminy potencjał wód termalnych, a z drugiej z niezwykłą dbałością rozwinąć program edukacji ekologicznej wśród najmłodszych mieszkańców.

Zwycięzca otrzyma nagrodę 100 tys. zł, ufundowaną przez ERGO Hestia. Jak oświadczył burmistrz Uniejowa Józef Kaczmarek, pieniądze zostaną przeznaczone na rozbudowę i modernizację ścieżki dydaktycznej na terenach zielonych oraz program edukacji ekologicznej.

– Cieszę się, że nagroda zasłużenie trafia do miejscowości, która konsekwentnie buduje nową uzdrowiskową tożsamość w oparciu o rozwiązania przyjazne dla lokalnej społeczności i najbliższego otoczenia. Jeszcze bardziej cieszy mnie pańska deklaracja wykorzystania nagrody na program edukacji ekologicznej i ścieżek dydaktycznych na zielonych terenach Uniejowa – dodał Śliwicki.

Konkurs jest wspólną inicjatywą Grupy ERGO Hestia i Stowarzyszenia Gmin Uzdrowiskowych RP. Jego celem jest promocja proekologicznych działań i inwestycji podejmowanych przez samorządy gmin uzdrowiskowych. Do I edycji zgłoszenia przesłało 11 uczestników, z czego w ścisłym finale znalazły się cztery obiekty lecznicze: Busko-Zdrój, Nałęczów, Sopot i Uniejów.

Patronem medialnym konkursu jest „Rzeczpospolita".

Stowarzyszenie Gmin Uzdrowiskowych RP powstało w 1991 r. Zrzesza prawie wszystkie gminy w Polsce mające na swoim terenie uzdrowiska.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA