fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

22 Rosjan ma więcej pieniędzy niż budżet Rosyjskiej Federacji

Moskwa
AFP
Cały budżet Rosji na przyszły rok jest niższy aniżeli majątek 22 obywateli federacji. Miliarderzy mają w swoim posiadaniu tyle, ile wynosi blisko jedna czwarta PKB Rosji - kraju liczącego ponad 140 milionów ludzi. Takiej przepaści w dochodach nie ma nigdzie w Europie, Azji czy nad Pacyfikiem.

W tym roku rosyjskim miliarderom udało się jeszcze powiększyć swoje fortuny. Łączny majątek 22 obywateli Federacji Rosyjskiej uwzględnionych w indeksie miliarderów Bloomberga (Bloomberg Billionaire Index) wzrósł od początku roku o 486 mln dol. i wynosi 304,67 mld dol. - pisze portal finanz.ru.

Biorąc pod uwagę obecny kurs walutowy, aktywa 22 rosyjskich bogaczy warte są więc 23,154 bln rubli. Odpowiada to 21,6 proc. rosyjskiego PKB i przekracza wielkość budżetu Rosji na 2021 r. (21,52 bln rubli rosyjskich). Majątek 22 bogaczy jest też większy aniżeli zgromadziły w bankach wszystkie rosyjskie gospodarstwa domowe (21,724 bln rubli).

Spośród 22 miliarderów z indeksu Bloomberga tylko sześciu zbiedniało, choć to określenie wydaje się tutaj nie na miejscu. Największe straty poniósł Wagit Alekpierow współwłaściciel i prezes Łukoilu, którego majątek skurczył się o 5,67 miliarda dolarów.

Władimir Potanin, który znalazł się w centrum skandalu ekologicznego po wycieku 21 tys. ton oleju napędowego na terenie koncernu Norylski Nikiel (miliarder ma ponad 30 proc. akcji) zubożał o 409 mln dol. Wciąż jest jednak najbogatszym Rosjaninem. Jego majątek szacuje się na 27,6 mld dol.

Według Bloomberg Billionaire Index liderem wzrostu zamożności w Rosji jest senator z Dagestanu Suleiman Kerimow, którego rodzina jest właścicielem największej firmy wydobywającej złoto w Rosji, Polyus Gold. Wzrost cen złota do historycznych wartości i wzrost cen akcji Polyusa na giełdzie moskiewskiej zwiększył majątek Kerimova o 4,29 miliarda dolarów - do 9,36 miliarda dolarów.

To jednak nie wystarczyło, aby dostać się do „klubu" 10 najbogatszych rosyjskich miliarderów, którego „bilet wstępu" kosztuje w tym roku około 15 miliardów dolarów. W dziesiątce tej są oprócz Potanina - Leonid Michelson (gazowy Novatek). Władimir Lisin (NLMK - metalurgia), Aleksiej Mordaszow (Severstal), Aliszer Usmanow (Metalloinvest, Facebook), Roman Abramowicz (Chelsea, Evraz), Wagit Alekpierow, Andriej Mielniczenko (nawozy sztuczne), Wiktor Wekselberg (Renowa) i Gennadij Timczenko - bliski towarzysz Władimir Putina - nr 1 na amerykańskiej liście objętych sankcjami Rosjan.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA