fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Amerykański dom aukcyjny wystawia unikalne zdjęcie rewolwerowca Billy Kida

ROL
Dom aukcyjny z Teksasu wystawia na sprzedaż zdjęcie znanego rewolwerowca i przestępcy Billy Kida. To jedno z dwóch istniejących do dziś zdjęć słynnego przestępcy.

Aukcja rozpocznie się 22 listopada 2019 rano, według czasu lokalnego. Organizuje ją dom aukcyjny Sofe Design Auctions z miejscowości Richardson niedaleko Dallas.

Fotografia przedstawia czterech mężczyzn grających w karty. Drugi z lewej (w cylindrze) to słynny rewolwerowiec i legenda Dzikiego Zachodu - Billy the Kid czyli Patrick Henry McCarty, ale używał też imienia i nazwiska William Bonney. Reszta mężczyzn na fotografii to członkowie bandy Kida: Richard Brewer, Fred Waite i Henry Brown.

Jest to prawdopodobnie jedna z dwóch zachowanych fotografii Billy Kida, który zajmował się przewodzeniem bandy, która kradła bydło i konie, a także popełnił kilka morderstw. A jego złapanie stało się głównym zajęciem nowego szeryfa hrabstwa Lincoln Pata Garretta. Udało mu się aresztować Kida i osadzić w areszcie. Jednak przestępca uciekła a szeryf udał się w pościg. Udało mu się go dopaść w Fort Sumner w stanie Nowy Meksyk i zastrzelić na miejscu. W chwili śmierci - 14 lipca 1881 roku - miał zaledwie 21 lat.

Fotografia została wykonana w 1877 roku. Jej wartość wyceniono na 100 tys. dolarów, ale według analityków może zostać wylicytowana nawet za milion dolarów. Zdjęcie nigdy wcześniej nie było pokazywane publicznie i od 100 lat należy do tej samej rodziny. Dziadek obecnego właściciela dostał ją od wdowy po Billy Wilsonie - jednym z członków grupy Kida. Wilson był kuzynem i przyjacielem dziadka obecnego właściciela. Zdjęcie zostało więc w rodzinie, jako pamiątka.

Drugą, uważaną za autentyczną, podobizną Billyego Kida jest fotografia wykonana w technice ferrotypii, przedstawiająca stojącego rewolwerowca ze strzelbą, w kapeluszu.

Billy Kid stał się po śmierci legendarną postacią. O pościgu Garretta za Kidem opowiada piosenka Boba Dylana – "Billy", wykorzystana jako soundtrack do antywesternu  "Pat Garrett i Billy Kid" w reżyserii Sama Peckinpaha, z Jamesem Coburnem i Krisem Kristoffersonem.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA