fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Elon Musk swoją "Teslaquilą" naraża się Meksykanom

AFP
Założycielowi producenta e-aut, Elonowi Muskowi grozi bezpośrednie starcie z meksykańskimi producentami tequili, bo organizacja firm wykorzystujących liście agawy sprzeciwiła się wypuszczeniu na rynek jego napoju alkoholowego o nazwie "Teslaquila"

Musk zasłynął już z egzotycznych, ambitnych pomysłów, teraz najwyraźniej chce wkroczyć w sektor tequili osiągający miliardowe obroty rocznie. 12 października napisał na Twitterze: "Wkrótce pojawi się Teslaquila" z dołączeniem przybliżonej wizji biało-czerwonej etykiety ze znakiem Tesli i napisem "100 percent Puro de Agave".

- Nie tak szybko - zareagowała meksykańska rada producentów tequili CRT i stwierdziła, że "nazwa Teslaquila przypomina słowo tequila, a jest to słowo chronione".

CRT prowadzi spis producentów, aby być pewna, że przestrzegają surowych przepisów o źródle pochodzenia, które decydują, że ten alkohol musi być produkowany w meksykańskich stanach Guanajuato, Jalisco, Michoacan, Nayarit lub Tamaulipas. To tylko jeden z kilku wymogów.

Według portalu amerykańskiego urzędu patentowego i znaków firmowych, Tesla złożyła wniosek o zarejestrowanie znaku "Teslaquila" jako "destylowanego napoju z agawy". Podobne wnioski złożyła w Meksyku, Unii Europejskiej i na Jamajce.

"Jeśli chce produkować Teslaquilę jako tequilę, to musi związać się z autoryzowanym producentem tequili, spełnić pewne normy i wystąpić o autoryzację do Meksykańskiego Instytutu Własności Przemysłowej" - stwierdziła CRT w komunikacie. - Inaczej będzie używać w sposób nie autoryzowany źródła pochodzenia tequili" - dodano i stwierdzono, że proponowana nazwa tego napoju może wprowadzać konsumentów w błąd i mylić go z tequilą.

Inni celebryci zaczęli zarabiać na rosnącej popularności tego alkoholu, który zyskał na prestiżu i nie jest już utożsamiany z dołami społecznymi. W 2017 r. największa na świecie grupa alkoholi Diageo odkupiła od George Clooneya za miliard dolarów firmę produkującą luksusową tequilę Casamigos. W styczniu grupa Bacardi zawarła umowę kupna za 5,1 mld dolarów producenta luksusowej tequili Patron Spirits International. Z kolei meksykańska rodzina Beckmannów wprowadziła w 2017 r. na giełdę po latach spekulacji firmę José Cuervo pozyskując ponad 900 mln dolarów

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA