fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

To może być najdroższa sztuczna szczęka. Trafi na aukcję

hansonsauctioneers.co.uk
W brytyjskim domu aukcyjnym Hansons zostanie wystawiony na licytację jeden z najdziwniejszych przedmiotów znalezionych przez detektywów-amatorów. Licząca sobie około 200 lat sztuczna szczęka została znaleziona w Oxfordshire.

Aukcja odbędzie się 25 grudnia tego roku. Sztuczna szczęka jest zrobiona ze złota oraz kości - prawdopodobnie kości hipopotama lub morsa arktycznego. Została wykonana między 1800 a 1850 roku, a znalazł ją Peter Cross w polu koło miejscowości Waterstock Mill w Oxfordshire. W pierwszej chwili myślał, że jest to szczęka owcy, ale po oczyszczeniu z błota i brudu okazało się, ze to szczęka wyglądająca na ludzką.

Szczęka waży 31,38 gram i jest wykonana z wysokiej jakości złota. Dom aukcyjny Hansons Auctioneers wycenia jej wartość na 3-5 tys. funtów, czyli na 15 - 25 tys. złotych, a licytacja rozpocznie się od 1800 funtów.

Nie wiadomo, do kogo należała szczęka, ale sadząc po tym, z czego i jak została wykonana musiała być to osoba zamożna, która zgubiła ja całkiem przypadkowo. Często takie szczeki noszono w kieszeni marynarki.

Poza tym na aukcji zostanie wystawionych duża ilość monet znalezionych przez detektywów amatorów z wykrywaczami do metalu. Do kupienia będą srebrne i złote monety bite na Wyspach Brytyjskich pochodzące z późnej epoki brązu (20-60 rok naszej ery), rzymskie miedziane monety uzurpatora w Brytanii Karauzjusza, srebrne rzymskie denary rożnych cesarzy, złote bizantyjskie solidy Justyniana I, mnóstwo anglosaksońskich monet oraz normańskich, średniowiecznych monet bitych przez królów z dynastii Plantagenetów i Tudorów, a także monety bardziej współczesne - z XVIII i XIX wieku.

W katalogu aukcyjnym znalazły się też groty neolitycznych broni oraz elementy ozdób, a także płat zgniecionego złotego arkusza z wygrawerowanymi ornamentami.

Jest też sporo ozdób takich jak pierścienie, zapinki i kolczyki oraz brosze z różnych epok od Epoki Żelaza i czasów rzymskich po epokę Wikingów.

Jednym z najładniejszych elementów biżuteryjnych jest złoty pierścionek z epoki Wikingów, którego wartość dom aukcyjny oszacował na 2-3 tys. funtów.

Powstał prawdopodobnie między 9 a 12 wiekiem naszej ery i wazy 9,7 grama.

Jest też kilka złotych średniowiecznych pierścieni wycenianych nawet na 8 tys. funtów.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA