fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Skarby narodowe tracą swój blask

Fotorzepa, Robert Gardziński
Powstaje nowy resort nadzoru właścicielskiego nad państwowymi spółkami. W ostatnich czterech latach większość z nich straciła na wartości.

Nowy resort będzie nie tylko nadzorował mienie Skarbu Państwa, lecz także inicjował wspólne działania spółek „na rzecz przyspieszonego rozwoju" – zasygnalizował w środę Jacek Sasin, który ma kierować Ministerstwem Nadzoru Właścicielskiego. Nie sprecyzował, co ma na myśli.

Czytaj także: Resort chwiejnego skarbu

Zdania ekspertów na temat nowego resortu są podzielone. Niektórzy chwalą rozdzielenie funkcji regulacyjnych i właścicielskich. Inni twierdzą, że zapowiedzi dotyczące filozofii nowego resortu i spodziewanych synergii firm państwowych to spełnienie ich najgorszych przeczuć. Patrząc na to, co w ostatnich latach działo się w energetyce, trudno im się dziwić.

Czytaj także: Wróci Ministerstwo Skarbu Państwa, a może superagencja?

Skłanianie firm energetycznych do wspierania podupadających kopalni, wciągnięcie ich w plan budowy w Ostrołęce kontrowersyjnego bloku węglowego, utrzymywanie wysokich cen krajowego węgla dla energetyki, by wykazać rentowność polskiego górnictwa – „synergii" między państwowymi spółkami dotychczas nie brakowało. I była ona fatalnie postrzegana przez rynek. Analitycy wskazują też na lekceważenie mniejszościowych akcjonariuszy, którzy próbowali się opierać decyzjom resortu, czy niemalże całkowite odejście od polityki dywidendowej – a wszystkie spółki w branży ją obiecywały.

Gwoździem do trumny były wydarzenia ostatniego roku. Mimo zachęt i ponagleń do przeprowadzenia transformacji branży energetycznej w kierunku czystszych i nowocześniejszych źródeł energii niewiele w tym zakresie zrobiono. Efekty bałaganu odczuwamy do dziś. Ma on odzwierciedlenie w wycenach giełdowych firm energetycznych. W ciągu ostatnich czterech lat ich wartość spadła średnio aż o 40 proc. Sprawdziliśmy, jak w tym okresie radziły sobie inne giełdowe spółki z udziałem Skarbu Państwa. Wnioski nie są optymistyczne: większość firm potaniała, a statystykę ratują tylko PKO BP, PKN Orlen, Lotos i KGHM. W sumie wszystkie kontrolowane przez Skarb firmy są warte 227 mld zł, o 8 proc. więcej niż cztery lata temu. WIG zyskał w tym czasie 20 proc.

Czas pokaże, jakie będzie podejście nowego resortu do nadzorowanych przez niego spółek i czy będzie on mocno ingerował w ich działalność operacyjną, która co do zasady leży w gestii zarządów, ale w praktyce o polityce kadrowej i tak decyduje właściciel.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA