fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Najdroższy zegarek świata sprzedany na aukcji. Cena bije rekord

Patek Philippe Grandmaster Chime
AFP
Najdroższy zegarek świata został sprzedany na aukcji w Genewie. Luksusowy i skomplikowany Patek Philippe Grandmaster Chime został wylicytowany przez anonimową osobę za ponad 31 mln dolarów.

Patek Philippe Grandmaster Chime Ref. 6300A został sprzedany na aukcji Christie's zorganizowanej w genewskim hotelu Four Seasons des Bergues za 31,194,370 dolarów (ponad 121 mln złotych). To najdroższy jak dotąd zegarek sprzedany na aukcji - informuje CNN. Przebił tym samym rekordową cenę za zegarek na rękę Rolex Daytona, należący do aktora Paula Newmana, który został sprzedany w 2017 roku za 17 mln dolarów (ponad 66 mln złotych). W 2014 roku rekordową cenę osiągnął inny zegarek Patek Philippe - Patek Philippe Henry Graves Supercomplication, który został sprzedany za 24 mln dolarów (ponad 93 mln złotych) - to niezwykle skomplikowany zegarek kieszonkowy z 24-karatowego złota, nazwany na cześć bankiera Henry Gravesa Jr, który zamówił prototyp tego zegarka.

Henry Graves Jr został sprzedany anonimowemu licytującemu, który nie był obecny na wydarzeniu. Licytował przez telefon. Walka o zegarek trwała zaledwie 5 minut, a licytowało w sumie 300 osób. Zegarek trafił na aukcję dobroczynną Christie's - Only Watch. Zysk z niej zostanie przeznaczony dla monakijskiej organizacji wspierającej badania nad chorobą genetyczną dystrofią mięśniową Duchenne'a/Beckera.

Poza zegarkiem Patek Phillipe, na aukcji sprzedano także inne luksusowe czasomierze, takich marek jak Audemars Pigue, Hublot, Montblanc, F.P. Journe i Richard Mille. W sumie aukcja przyniosła z licytacji zegarków równowartość ponad 150 mln złotych.

Patek Philippe Grandmaster Chime Ref. 6300A to jeden z najbardziej skomplikowanych zegarków na rękę jakie kiedykolwiek powstały. Zegarek ma dwa cyferblaty - jeden na odwrocie, a ręcznie nakręcany mechanizm zawiera w sobie aż dwadzieścia komplikacji, a wskazania prezentuje po obu swoich stronach. Spośród pięciu funkcji dźwiękowych dwie to światowe premiery - można zaprogramować dźwiękowy alarm na żądaną godzinę oraz usłyszeć aktualną datę. Jedna tarcza ma kolor łososiowy, druga czarny.

Grandmaster Chime powstał z okazji 175-lecia marki Patek Philippe, dołączył do regularnej oferty dwa lata później w 2016 roku.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA