fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Sotheby's: Obraz Marka Rothko może zostać sprzedany za 25 mln dolarów

Bloomberg
Obraz legendarnego amerykańskiego malarza Marka Rothko zostanie wystawiony na sprzedaż w domu aukcyjnym Sotheby's w Nowym Jorku.

Płótno zatytułowane "Niebieskie nad czerwonym" powstało w 1953 roku. Aukcja odbędzie się 14 listopada, a eksperci szacują, że może zostać sprzedane za 25-35 mln dolarów. I nie będzie to wcale rekord cenowy jeśli chodzi o obrazy tego malarza.

Od 1 listopada obraz będzie można oglądać w nowojorskiej siedzibie Sotheby's przy 1334 York Avenue.

Obrazy Marka Rothko znajdują się w największych europejskich i amerykańskich muzeach, a także kolekcjach prywatnych. Nie chciał by go łączyć z żadnym ruchem artystycznym, a sam siebie określał jako ekspresjonistę abstrakcyjnego.

Rothko urodził się w Łotewskim Dyneburgu skąd z rodzicami wyemigrował do Stanów Zjednoczonych w 1913 roku. Mimo, iż cieszył się uznaniem innych artystów, pozostał w cieniu aż do lat 60., utrzymując się z lekcji malarstwa. Pierwsze zamówienie na dekorację ścienną otrzymał w 1958 w nowojorskim Seagram Building. W połowie lat 60. współpracował z architektem Philipem Johnsonem przy budowie kaplicy uniwersyteckiej katolickiej uczelni w Houston, Uniwersytetu Świętego Tomasza. Świątynia, w której znalazło się 18 powiązanych z sobą tematycznie dzieł, stała się później znana jako Kaplica Rothko.

W maju 2012 dom aukcyjny Christie's sprzedał obraz Marka Rothko "Pomarańczowe, czerwone, żółte" z 1961 roku za 86,9 mln dolarów, co uczyniło go wówczas najdroższym dziełem sztuki współczesnej. Płótno pochodziło z kolekcji ekspresjonizmu abstrakcyjnego należącej do biznesmena i kolekcjonera sztuki Davida Pincusa. Przed aukcją spekulowano, że obraz może osiągnąć nawet cenę 100 mln dolarów.

Drugim w kolejności najdroższym obrazem Rothko był "Biały środek (żółty, różowy, lawendowy)" z 1950 roku, sprzedany w maju 2011 przez Christie's za 72,8 mln dolarów.

Wiosna tego roku obraz z 1960 roku "Bez tytułu" został sprzedany w Sotheby's za 50,1 mln dolarów. W sumie siedem obrazów marka Rothko zostało sprzedanych na rożnych aukcjach z cenami powyżej 50 mln dolarów, a 28 z cena powyżej 20 mln dolarów - wynika z zestawienia bazy danych Artnet's price.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA