fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

W Rzymie za bilet komunikacji miejskiej można płacić plastikowymi butelkami

AFP
Na trzech stacjach metra w Rzymie stanęły specjalne automaty, w których można wymienić plastikowe butelki na bilety. 30 butelek to jeden bilet na metro lub autobus. Akcja okazała się takim sukcesem, że automatów będzie więcej.

Włoska stolica wdrożyła latem akcję + Ricicli + Viaggi (Segreguj i podróżuj). Za każdą wrzuconą do automatu butelkę dostaje się 5 eurocentów, co oznacza, że na przejazd metrem będzie kosztował 30 plastikowych butelek, ponieważ bilet kosztuje 1,5 euro.

Po wrzuceniu butelek system kalkuluje należność i przelewa ją do aplikacji MyCicero lub TabNet, za pośrednictwem których można kupić bilety komunikacji miejskiej. Testowo program miał działać przez rok, ale z zastrzeżeniem, że może być kontynuowany, jeśli okaże się, że faktycznie przyczyni się do zmniejszenia ilości plastikowych śmieci na ulicach Rzymu.

No i okazało się, że po trzech miesiącach jest tylu chętnych, że trzeba dostawić kolejne automaty, bo przed trzema już istniejącymi wciąż stoją długie kolejki mieszkańców Wiecznego Miasta z workami pełnymi plastikowych butelek.

Po miesiącu działania systemu udało się zebrać 100 tys, butelek. Teraz rzymianie oddają po 20 tys. butelek dziennie. Dlatego też władze miasta zdecydowały się ustawić automaty na kolejnych stacjach metra.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA