fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

PiS obiecuje: 500 zł dla firm

Bloomberg
Średnia ulga w składkach do ZUS ma wynosić 500 zł – mówił premier Mateusz Morawiecki na sobotniej konwencji. Skorzystać mają firmy o dochodach do 6 tys. zł miesięcznie.

Premier Morawiecki na sobotniej konwencji przedstawiał program gospodarczy PiS, w tym podniesienie płacy minimalnej, zwiększania udziału płac w gospodarce, czy innych form wsparcia dla przedsiębiorczości.

Czytaj także: Rozkręcona karuzela wyborczych obietnic

Przedstawił też kilkupunktowy pakiet dla przedsiębiorców, w tym zmiany składek na ZUS „500 dla firm" – Te 500 zł to średnia ulga w płatności na ZUS, to ulga w wysokości jakiej nie było do tej pory - mówił Morawiecki.

Wyliczał, jeśli dochody firmy nie przekraczają 6 tys. zł, a przychód - 10 tys. zł miesięcznie, przedsiębiorca zapłaci niższe składki, średnio ok. 500 zł miesięcznie. Dzięki temu małe firmy oszczędzą 1,2 mld zł. Z rozwiązania skorzysta ponad 270 tys. przedsiębiorstw. Szczegółów jednak brak.

Czytaj także: Politycy przed wyborami obiecują i czystą energię, i węgiel

Morawiecki podkreślał też, że zryczałtowany ZUS dla pozostałych firm zostaje tak jak do tej pory. To uspokojenie przedsiębiorców wobec zapowiedzi PiS sprzed dwóch tygodni, że składki na ZUS powinny być liczone od dochodów, co obciążyłoby kieszenie firm o wyższych dochodach.

Kolejne punkty, jakie przedstawił premier, to podniesienie limitu uprawniającego do skorzystania z ryczałtu podatkowego 1 mln euro (docelowo) do 2 mln euro. – To wydatek rządu 1 mld zł. Razem z ulgą w ZUS to ponad 2 mld zł. Przeznaczmy środki z budżetu państwa na szybki rozwój małych i średnich firm – przekonywał premier.

Zgodnie z jego zapowiedzią, podniesiony także zostanie z 1,2 do 2 mln euro limit przychodów w CIT dla małego podatnika, więc obniżona stawka CIT do 9 proc. obejmie większą liczbę podatników. Z koli na fundusz wsparcia strategicznych inwestycji rząd chce przeznaczyć 1 mld zł.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA