fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Ekologia i przyszłość systemu kaucyjnego

Adobe Stock
„Zrównoważona gospodarka odpadami – dla ludzi, zdrowia i środowiska" to temat Międzynarodowych Targów Ochrony Środowiska POL-ECO SYSTEM.

Zmiany prawne, nowe rozwiązania, innowacyjne technologie i międzynarodowe trendy – to wszystko czeka na uczestników największego wydarzenia w branży ochrony środowiska. Międzynarodowe Targi Ochrony Środowiska POL-ECO SYSTEM odbędą się 9–11 października na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. Będą doskonałym miejscem do rzeczowych dyskusji i wymiany poglądów na tematy najbardziej nurtujące branżę. Nad wysokim poziomem merytorycznym targów czuwa grono wybitnych naukowców, liderów biznesu i polityki.

– Temat przewodni tegorocznej edycji targów „Zrównoważona gospodarka odpadami – dla ludzi, zdrowia i środowiska" doskonale wpisuje się w działania Ministerstwa Środowiska. Dotychczas wprowadziliśmy wiele działań, które przyczyniają się do poprawy stanu gospodarki odpadami. Wprowadzane przez nas rozwiązania miały na celu uszczelnienie obowiązujących przepisów oraz poprawę skuteczności ich egzekwowania – mówi minister środowiska Henryk Kowalczyk.

Ministerstwo Środowiska, nowelizując akty prawne dotyczące postępowania z odpadami, wprowadza wiele nowych regulacji. To między innymi zniesienie regionalizacji przy wyborze instalacji w gospodarce odpadami komunalnymi i rozszerzenie bazy danych o produktach, opakowaniach. Wkrótce zapadną konkretne decyzje dotyczące systemu kaucyjnego i rozszerzonej odpowiedzialności producenckiej. Samorządy mierzą się z rosnącymi kosztami odbioru odpadów, a Polacy uczą się na nowo segregacji opakowań. Przed branżą odpadową stoją ogromne wyzwania.

Integralną częścią POL-ECO SYSTEM będzie zorganizowana po raz trzeci przez Ministerstwo Środowiska i Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przestrzeń wystawienniczo-konferencyjna EkoSfera. To wyjątkowe miejsce spotkań liderów, gdzie podczas sesji debat, szkoleń i wykładów uczestnicy zapoznają się z trendami kształtującymi przyszłość sektora. Nad EkoSferą patronat honorowy objął premier Mateusz Morawiecki.

Ponadto częścią targów jest wystawa prac laureatów konkursu Ministerstwa Środowiska „Produkt w obiegu", którego celem jest promowanie idei gospodarki o obiegu zamkniętym. W tym roku po raz pierwszy laureaci będą mieli okazję do zaprezentowania swoich pomysłów.

Tematykę gospodarki odpadami po kluczowych zmianach prawnych uczestnikom Targów POL-ECO SYSTEM przybliżą seminaria, konferencje, spotkania oraz panele dyskusyjne. Wśród poruszanych tematów znajdą się między innymi: rozszerzona odpowiedzialność producencka, przyszłość systemu kaucyjnego, recykling zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego, nowe wymagania przeciwpożarowe i zagospodarowanie odpadów motoryzacyjnych. Nie zabraknie tematów związanych z energetyką prosumencką, tj. magazynami energii, klastrami energii i smart city, w tym odnawialnymi źródłami energii dla samorządów, spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych oraz przedsiębiorców.

Na POL-ECO SYSTEM prezentowane będą innowacyjne rozwiązania i technologie wspierające ochronę środowiska i branżę komunalną, a także maszyny będące przykładem najnowocześniejszych rozwiązań na gruncie szeroko rozumianej ekologii. Ekspozycję targową tworzą firmy produkcyjne i usługowe z branży gospodarki odpadami, recyklingu oraz energooszczędnych technologii. Obszar ten stanowi też kompletną ofertę maszyn do letniego i zimowego utrzymania czystości i porządku na drogach, chodnikach oraz obiektach użyteczności publicznej.

Organizowane nieprzerwanie od 31 lat Targi POL-ECO SYSTEM skupiają przedstawicieli instytucji publicznych, samorządów, reprezentantów świata biznesu, nauki i edukacji. Odbędą się  w Poznaniu 9–11 października 2019 r. „Rzeczpospolita"  objęła patronat nad  tegoroczną edycją targów.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA