fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Mars wciąż na celowniku światowych mocarstw

Adobe Stock
Chiny i USA to kluczowi gracze, którzy planują eksplorację Marsa. Polska również będzie miała wkład w badania planety.

Dwie koncepcje baz marsjańskich, które zostały stworzone przez wrocławską grupę Innspace, zostały wyróżnione w chińskim konkursie Future Mars Life. Spośród 300 wybranych przez jury prac dodatkowe wyróżnienie trafiło do 32 najlepszych projektów. Do tej grupy trafił także projekt „Ideacity", jeden z dwóch wysłany przez grupę Innspace.

Nieprzypadkowo Polacy wygrali konkurs zorganizowany przez Chiny. ChRL jest obecnie jednym z głównych uczestników kosmicznego wyścigu. Choć oficjalnie nie rywalizują z USA na polu eksploracji kosmosu i Marsa, to jak na innych polach relacje tych państw pozostają napięte. W 2011 r. Amerykanie zakazali współpracy z Chinami na polu kooperacji w przemyśle kosmicznym. Obawiali się wycieku technologii, które mogłyby zostać wykorzystane przez Chiny na polu militarnym. Dlatego Pekin współpracował głównie z Rosją i Niemcami.

W efekcie pod koniec lipca Chiny wysłały na Marsa Tianwen-1, swój najambitniejszy projekt kosmiczny. Misja, na którą składa się orbiter, łazik oraz lądownik, ma być przełomowym momentem dla historii lotów kosmicznych, ponieważ zawiera w sobie wszystkie te trzy elementy jednocześnie. W podobnym czasie wyruszył amerykański łazik Perseverance. Głównym zadaniem urządzenia będzie zbadanie procesów geologicznych planety.

Polska również będzie miała swój udział w badaniu Marsa. Kolejne dobre okno startowe dla misji marsjańskich otworzy się dopiero za około 26 miesięcy. W 2022 r. zaplanowano start drugiego etapu misji Europejskiej Agencji Kosmicznej – ExoMars. Sener Polska zaprojektował i wyprodukował jeden z kluczowych mechanizmów misji. Podczas lotu z Ziemi na Marsa i podczas uruchamiania robota zasilanie oraz sygnały będą przekazywane przez „pępowinę", czyli zaprojektowany przez firmę mechanizm zwalniający połączenia elektryczne.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA