fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Steve Wozniak inwestuje w technologię, którą krytykował

Bloomberg
Współzałożyciel Apple zainwestował w firmę blockchainową, która ma odmienić rynek energii - pisze serwis Onet.

Steve Wozniak został inwestorem i współzałożycielem firmy blockchainowej Efforce, która ma zajmować się "bardziej efektywnym wykorzystywaniem energii" - czytamy na stronach Onetu.

Spółka celuje m.in. w redukcję konsumpcji energii "bez konieczności zmiany nawyków konsumentów". To drugi już projekt blockchainowy, w który wszedł współzałożyciel Apple.

Czytaj także: Współzałożyciel Apple'a Steve Wozniak radzi, by porzucać Facebooka

W trakcie konferencji na Malcie Wozniak nie zdradził, jaką kwotę zainwestował w firmę - opowiadał jedynie, czym ma ona się zajmować. Jego zdaniem, ma ona przynieść "oszczędności na wykorzystaniu energii" i tym samym pomagać środowisku. Dzięki blockchainowi, tłumaczył, będzie możliwa lepsza analityka i tym samym zarządzanie zużyciem energii, co ma doprowadzić do redukcji jej konsumpcji.

Firma opisuje siebie zaś jako "pierwszą platformę, która pozwala kontrybutorom odnosić zyski z oszczędności energii, generowanych przez programy efektywności energetycznej na całym świecie". W skrócie: poprzez Efforce inwestorzy mogą wspierać tego typu programy i czerpać z tego zyski. Sama spółka powstała jednak już w styczniu 2018 r.

Warto jednak dodać, że szukanie zastosowań blockchaina w energetyce to nic nowego. Royal Dutch Shell i Statoil już kilka lat temu wsparły austriacki startup Grid Singularity budujący aplikacje blockchainowe dla rynku energii, a wykorzystanie tej technologii rozpatrują również polskie firmy z branży.

Efforce nie jest pierwszym projektem blockchainowym, w który wszedł Steve Wozniak - w sierpniu 2018 r. zainwestował bowiem w startup Equi Global.

Był to zaskakujący zwrot w jego karierze, bo raptem w czerwcu 2018 r. - dwa miesiące przed inwestycją w Equi - Wozniak przekonywał, że blockchain to "bańka podobna do ery dotcom" z 2000 roku. Tego samego miesiąca jednak chwalił bitcoina jako "czyste, cyfrowe złoto". Inwestując w Efforce Wozniak pokazuje jednak, że najwyraźniej nie uważa już blockchaina za bańkę.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA