fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Zagrożenie dla Austrii ze wschodu Europy

Adobe Stock
Banki austriackie mają dość kapitału, ale niepewność co do wpływu pandemii na gospodarkę jest b. wysoka, a ich obecność na wschodzie Europy może zagrozić ich zyskom — uznał bank centralny.

W publikowanym co pół roku raporcie o stabilizacji finansowej Narodowy Bank Austriacki (ÖNB) powtórzył, że banki austriackie zwiększyły swą odporność w ostatnich latach, ale ryzyko kredytowe i przeterminowane wierzytelności staną się bardziej widoczne w II półroczu. „Rosnące odpisy na ryzyko kredytowe w Austrii, Europie Środkowej, Wschodniej i Południowo-Wschodniej — na istotnym rynku dla banków austriackich — może wywołać napięcia w ich rentowności w przyszłości (po poprawieniu jej w ostatnich latach) " — cytuje Reuter opinię banku centralnego.

ÖNB wezwał banki komercyjne do podejmowania takich działań jako odraczanie skupu akcji z rynku (buybacks) dla zachowania kapitału i powtórzył swe stanowisko, że powinny starannie zastanowić się nad wypłatą dywidend i premii zamiast całkowicie rezygnować z nich. „Niedawne analizy scenariuszy wydarzeń dokonane przez ÖNB wykazują, że austriacki sektor bankowy jest obecnie dobrze dokapitalizowany mimo ujemnych skutków kryzysu. Wprawdzie działania mające ograniczać rozchodzenie się wirusa i utrzymać działalność handlu i firm dały dobre wyniki, to jednak gospodarka będzie potrzebować kilku lat na odrodzenie się" — stwierdza raport banku centralnego.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA