fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Ugoda VW w Stanach na 10 mld dolarów potwierdzona

Bloomberg
Federalny sąd apelacyjny podtrzymał ugodę Volkswagena na 10,03 mld dolarów z właścicielami prawie 500 tys. samochodów osiągniętą w 2016 r.

Trzyosobowy skład sędziów 9. okręgowego sądu apelacyjnego w Waszyngtonie odrzucił zastrzelenia do tej ugody i stwierdził, że „dała ona wymierne, istotne korzyści wszystkim członkom tej grupy najwyraźniej równoważne a nawet większe od możliwych do uzyskania w udanym postępowaniu sądowym, a doszło do niej po ważnym wysiłku".

Czytaj także: Dokumenty o Dieselgate dostępne w śledztwie

Volkswagen zgodził się zapłacić łącznie ponad 25 mld dolarów właścicielom, urzędom ochrony środowiskom, władzom stanowym i dealerom oraz zaproponował odkupienie 475 tys. samochodów. Ta akcja potrwa do końca 2019 r.

Obecne orzeczenie dotyczy obecnych i poprzednich właścicieli 475 tys. pojazdów z 2-litrowymi silnikami Diesla. Producent zaproponował im odszkodowanie od 5100 do 10 tys. dolarów oprócz zwrotu oszacowanej wartości samego pojazdu. Do połowy lutego odkupił ok. 350 tys. tych samochodów wydając na to ponad 7,4 mld dolarów, naprawił albo wycofał z eksploatacji 86 proc. wszystkich 2-litrowych diesli z lat 2009-15. Firma osiągnęła odrębną ugodę dotyczącą 80 tys. 3-litrowych diesli i zgodziła się odkupić ok 20 tys. sztuk.

Sąd apelacyjny odrzucił zastrzelenie, że ugoda przewiduje zwrócenie Volkswagenowi pieniędzy z 10 mld dolarów nie wykorzystanych na odszkodowania. Podobnie odrzucił zarzut, że ugoda obejmuje wszystkich, nie jest uczciwa i nie została odpowiednio zatwierdzona w postępowaniu sądowym.

W czerwcu Volkswagen zgodził się zapłacić dodatkowo do tysiąca dolarów właścicielom niektórych diesli w stanach Vermont i Arizona, osiągnął ugody z władzami 44 stanów na sumę 603 mln dolarów, od tamtej pory doszły ugody z 5 stanami na ponad 120 mln, do załatwienia został pozew władz Nowego Meksyku.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA