fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Chińczycy zainteresowani działem podróży Thomasa Cooka

Bloomberg
Thomas Cook potwierdził, że grupa Fosun Tourism z Hongkongu chce kupić jego dział turystyki organizowanej. Wiadomość wywołała skok akcji Cooka w Londynie o 24 procent.

Koncernowi grozi podział. Jego największy udziałowiec (18 proc.) i właściciel marki luksusowych ośrodków wypoczynkowych Club Med, jest zainteresowany przejęciem działu touroperatorskiego, organizującego wypoczynek. Brytyjczycy zastrzegli, że rozmowy są na wstępnym etapie, bez gwarancji dojścia do oficjalnej oferty, chcą też rozważyć równolegle inne możliwości, aby uzyskać maksymalną wartość - podał Reuter.

W 2018 roku Thomas Cook obsłużył 11 mln klientowi, osiągając obroty 7,4 mld funtów. Jego dział transportu lotniczego, wystawiony odrębnie na sprzedaż, uzyskał 3,5 mld dolraów, ale stosował wyższe marże.

Fosum Tourism kupował różne aktywa turystyczne, bo Chińczycy uważają, że turystyka stanie się czynnikiem napędzającym wzrost gospodarczy bardziej od samych inwestycji i eksportu.

Podobnie jak inne grupy w Chinach, Fosun, największy chiński konglomerat, zwrócił uwagę władz centralnych - w ostatnich latach zrobił duże zakupy za granicą i mocno się zadłużył. W tym roku ogłosił, że odstąpi od strategii zwiększania aktywów i będzie prowadzić nowe ośrodki Club Med w Chinach i w innych krajach na podstawie kontraktów menedżerskich.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA