fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Medyczne startupy górą

Pierwsza nagroda trafiła do ScienceBioTech
materiały prasowe
Na Politechnice Warszawskiej odbył się finał konkursu CVC Young Innovator Awards, którego celem było wsparcie perspektywicznych firm.

Każdy z uczestników musiał spełniać jeden obowiązkowy warunek: być użyteczny społecznie. Do konkursu zgłosiło się 60 przedsiębiorców, z czego dziewięciu dostało się do finału.

Nagrodę główną – 60 tys. zł – otrzymała firma ScienceBioTech, która za pomocą technologii druku 3D produkuje modułowe płytki chirurgiczne, których zadaniem jest stabilizacja fragmentów kości po złamaniach.

– Nasze płytki mogą być stosowane w miejscach trudno dostępnych, przy skomplikowanych urazach i – co więcej – minimalizują ryzyko powikłań. Chcemy oferować nasz produkt placówkom publicznym i prywatnym – mówiła Małgorzata Cykowska-Błasiak, przedstawicielka firmy.

Druga nagroda – 20 tys. zł – także trafiła do przedstawiciela branży medycznej, aplikacji DrBarbara.pl. Jej zadaniem jest dopasowanie diety do stanu zdrowia użytkownika w oparciu o szczegółowy wywiad i bieżącą analizę wyników badań krwi.

– Chcemy pomóc ludziom w walce z otyłością i złą dietą, które są odpowiedzialne za rozwój wielu chorób cywilizacyjnych – podkreślała twórczyni aplikacji Eleonora Burzyńska.

Wyłonienie laureatów nie było łatwe, na co zwracała uwagę Eliza Kruczkowska, członkini jury, dyr. ds. rozwoju innowacji w Polskim Funduszu Rozwoju. – Poziom dzisiejszych prezentacji był bardzo wysoki i jestem pod ogromnym wrażeniem. Zaprezentowane pomysły dają mi jeszcze więcej energii do wspierania młodych firm – powiedziała.

Oprócz dwójki zwycięzców w gronie finalistów znalazły się także: przeciwdziałający wykluczeniu seniorów z życia kulturalnego Dancing Międzypokoleniowy, twórca małych, jednorodzinnych domów plus-energetycznych SOLACE, producent akcesoriów modowych dla psów Warsaw Dog, dostawca technologii doświetlania roślin Plantalux, wytwórca unikalnych szczepów drożdży dla producentów piwa BIOy oraz twórca akcesoriów do przenoszenia i ochrony sprzętu VR (virtual reality) Realwelt.

Wsparcie innowacji

Przy okazji finału odbyła się też debata: „Czy warto wspierać startupy i jak to robić efektywnie?". – W naszej strategii pokazaliśmy, że chcemy stworzyć polskim firmom dobre warunki do rozwoju. Program „Start in Poland", konstytucja dla biznesu, pakiet 100 zmian dla firm czy 2,8 mld zł w Polskim Funduszu Rozwoju to przykłady już podjętych inicjatyw. Potrzebne są jednak kolejne zmiany ustawodawcze – mówił Adam Hamryszczak, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju.

Uczestnicy dyskusji podkreślali, że należy wspierać polską innowacyjność, by znów nie zostać w tyle w globalnym wyścigu technologicznym.

– Od 20 lat jestem pytany o to, czy Polska jest dobrym miejscem do inwestowania, i zawsze powtarzam, że tak, bo ma unikalną liczbę rodzinnych, małych i średnich przedsiębiorstw, które dają zatrudnienie i zapewniają stabilność gospodarczą – mówił Krzysztof Krawczyk, szef CVC Capital Partners w Polsce, partnera konkursu.

– Po raz drugi przeżywamy teraz falę przedsiębiorczości. Ta pierwsza, z początku lat 90., wykreowała firmy, które teraz są notowane na giełdzie i stanowią o naszej sile. Za kilkanaście lat obecne tu startupy mogą powtórzyć ich sukces – podkreślił Krawczyk.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA