fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Grube miliony na królewski ślub. Mają się zwrócić z nawiązką

Windsor czeka na królewski ślub
AFP
Ślub księcia Harry'ego z Meghan Markle będzie kosztował 32 miliony funtów czyli około 155 mln zł - wyliczył portal Bride Book.

Około 30 milionów funtów pochłoną wydatki na bezpieczeństwo i ochronę policyjną. Te koszty poniesie państwo, natomiast rodzina królewska. Panna młoda sama zapłaci za suknię ślubną oraz suknie które założy na dwa przyjęcia po ślubie - około 400 tys. funtów. Analitycy wyliczyli, że Meghan Markle stać na ten wydatek, bo podczas kariery aktorskiej zarobiła ok. 5 mln dolarów.

Kiedy siedem lat temu brat Harry'ego, książę William brał ślub z Kate Middleton koszt szacowano na 34 mln dolarów. To aż o 8 milionów funtów więcej niż impreza księcia Williama i księżnej Kate.

Według ekspertów z Brand Finance ślub w brytyjskiej rodzinie królewskiej to dobry interes dla gospodarki kraju. Eksperci wyliczyli, że brytyjska gospodarka zarobi na nim 1,43 mld dolarów, głownie dzięki wpływom z turystyki, darmowego PR, handlu detalicznego, mody oraz pamiątek.

Nie wszyscy wierzą jednak w to, że „ślub się zwróci”. Brytyjska organizacja Republic od lat apeluje o zniesienie monarchii I wprowadzenia na Wyspach republiki. Zdaniem aktywistów Republic monarchia jest zbyt kosztowna. Działacze zaapelowali też do rządu w Londynie by ujawnił ile pieniędzy z budżetu faktycznie poszło na sobotnie uroczystości. Pod petycją podpisało się w sumie 30 tys. osób. – Podatnicy nie powinni finansować prywatnych slubów, bez względu na to kto je bierze – napisano w petycji.

Ślub księcia Harry'ego i Meghan Markle odbędzie się w sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego w zamku Windsor.

Po południu zaplanowano przyjęcie na terenie posiadłości z udziałem 600 osób, a wieczorem kolejne na 200 osób w wiejskim domu należącym do rodziny królewskiej Frogmore House.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA