fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Powstają fundusze funduszy, które napędzą innowacje

Bloomberg
Rusza potężny projekt partnerstwa publiczno-prywatnego w finansowaniu startupów technologicznych.

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) podpisało w piątek umowy w sprawie powołania dwóch tzw. funduszy funduszy. Pierwszy – NCBR Venture Capital – utworzy z konsorcjum firm VC3.0 i FinCrea TFI, a drugi – NCBR CVC – z grupą Polskiego Funduszu Rozwoju (a dokładnie z PFR Ventures i TFI BGK).

NCBR VC i NCBR CVC mają być nowym modelem finansowania startupów w modelu publiczno-prywatnym (publiczne pieniądze będą zarządzane przez prywatne podmioty, które będą je inwestować w innowacyjne projekty).

– Wchodzimy w całkowicie nowe formy działania organizacyjnego. Pod tym względem sami jesteśmy startupem – mówi prof. Maciej Chorowski, dyrektor NCBR.

35 mln zł dla startupu

Piotr Dardziński, wiceminister nauki, tłumaczył podczas piątkowej uroczystości podpisania umów, że NCBR VC i NCBR CVC to nowe fundusze dla polskich innowacji, które zasilą pieniędzmi sektor badań i rozwoju.

Fundusz funduszy korporacyjnych ma mieć kapitalizację 100 mln euro. Połowę środków dostarczy NCBR, ale pozostałe 50 proc. (ok. 440 mln zł) ma pochodzić od inwestorów korporacyjnych.

Funduszem NCBR CVC ma zarządzać konsorcjum PFR Ventures i BGK TFI. Jak wyjaśnia Małgorzata Walczak, wiceprezes PFR Ventures, finansowanie udzielane będzie poprzez fundusze korporacyjne CVC, w których inwestorami będą duże przedsiębiorstwa, zarządzane przez niezależne firmy.

– Stworzymy od sześciu do dziewięciu funduszy CVC o kapitalizacji 60–100 mln zł. Działać będą one w różnych sektorach rynku, od ICT (technologie teleinformatyczne – red.), przez fintech i technologie dla sektora żywności, czyli tzw. foodtech, po biotechnologię – wylicza.

Okres inwestycyjny zaplanowano do 2020 r. Średnia inwestycja w startup ma sięgnąć 35 mln zł. Jak zaznacza Małgorzata Walczak, pieniądze nie będą trafiały jednak do startupów na wczesnym etapie rozwoju, lecz takich, które są już na etapie wzrostu i ekspansji.

Ale wsparcie finansowe to nie wszystko. – W modelu CVC spółki portfelowe otrzymają możliwość weryfikacji swojego pomysłu w danej korporacji, a następnie szybkiego wdrożenia. W przypadku korporacji międzynarodowych, pełniących rolę inwestora prywatnego w funduszu CVC, startupy zyskają też możliwość ekspansji poza Polskę – podkreśla wiceprezes PFR Ventures.

Miliard na inwestycje

Aktywność funduszy CVC w 2016 r. sięgnęła globalnie ok. 25 mld dol. Najbardziej aktywne były m.in. Intel Capital, Comcast Ventures, Cisco Investments, GE Ventures czy Qualcomm Ventures.

Polska dotąd nie była widoczna w tym sektorze. Nasz rynek CVC dopiero bowiem raczkuje. Znacznie bardziej zaawansowany jest rodzimy rynek VC. NCBR ma być na nim pierwszym polskim profesjonalnym inwestorem instytucjonalnym, dostarczającym finansowanie dla funduszy VC.

Potencjał NCBR VC ma sięgnąć 1 mld zł. Start operacyjny funduszu funduszy zaplanowano na maj. W ciągu trzech lat wybrane zostaną podmioty zarządzające, a w kolejnych czterech latach dokonane zostaną inwestycje.

Zyski NCBR będą reinwestowane

Projekty NCBR VC i CVC planowane są na 13 lat. Zespoły zarządzające zostaną wybrane w tym roku. Następne cztery lata przewidziane są na dokonanie inwestycji. W ciągu kolejnych siedmiu–ośmiu lat program powinien przynieść już owoce. Chodzi o inwestycje zwrotne, zatem te firmy, które osiągną sukces rynkowy, powinny zwrócić zainwestowane w nie kwoty. W perspektywie dekady do NCBR powinien zacząć płynąć więc strumień pieniędzy, które byłyby reinwestowane.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA