fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Rada Przedsiębiorczości protestuje przeciwko zatrzymaniom biznesmenów

AdobeStock
Stanowczo protestujemy przeciwko codziennym praktykom prokuratury i organów ścigania, które wywierają presję na podejrzanych, stosowaną na niespotykaną wcześniej skalę - pisze Rada Przedsiębiorczości.

Rada Przedsiębiorczości opublikowała publiczny protest przeciwko ostatnim działaniom prokuratury i organów ścigania wobec przedsiębiorców.

„Z ogromnym niepokojem obserwujemy zatrzymania znanych polskich przedsiębiorców i ich doradców. Sposób przeprowadzenia tych zatrzymań narusza konstytucyjne prawa zatrzymanych i buduje atmosferę powszechnego zastraszenia” - pisze Rada.

„Nie przesądzamy o odpowiedzialności osób, wobec których prowadzone są postępowania. Stanowczo protestujemy jednak przeciwko codziennym praktykom prokuratury i organów ścigania, które wywierają presję na podejrzanych, stosowaną na niespotykaną wcześniej skalę. Nagminne zatrzymania w celu przesłuchania i bezprecedensowe nadużywanie aresztu tymczasowego – najostrzejszego środka zapobiegawczego – są niedopuszczalne” - dodaje.

Jak podkreślają przedsiębiorcy, takie działania, podejmowane w sposób ostentacyjny i bez udzielania wyczerpujących i pełnych informacji na temat powodów zatrzymania, godzą w konstytucyjne prawa obywatela i niszczą wizerunek osoby zatrzymanej.

Rada zauważa również, że działania te są szczególnie rażące w trakcie pandemii koronawirusa i trwającego kryzysu gospodarczego.

„Coraz bardziej kontrowersyjne działania prokuratury i organów ścigania podkopują i tak wątłe zaufanie Polaków do instytucji państwowych. Dzieje się to w czasach największego kryzysu w najnowszej historii Polski i Europy. W dniach, kiedy musimy walczyć o życie i zdrowie ludzi, miejsca pracy i odbudowę gospodarki. W tej walce prywatni przedsiębiorcy odgrywają kluczową rolę i nie mogą padać ofiarą nadużyć ze strony władzy” - apeluje Rada.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA