fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

MCI Capital TFI: Koniec z przywilejami Tomasza Czechowicza

Bloomberg
Koniec z przywilejami Tomasza Czechowicza. Na zgromadzeniu inwestorów przyjęto zmiany w kontrowersyjnym statucie MCI.TechVentures 1.0. Oznacza to m.in. zrównanie praw wszystkich uczestników funduszu i likwidacja rocznego limitu wykupów - informuje Business Insider Polska .

W czerwcu sprawę funduszu MCI Capital TFI wzięła pod lupę prokuratura.

W połowie maja klienci funduszu MCI TechVentures 1.0. (inwestujący w spółki technologiczne na wczesnym etapie rozwoju) nie mogli wypłacić zainwestowanych pieniędzy, ponieważ MCI Fund Management sp. z o.o., podmiot pośrednio kontrolowany przez Tomasza Czechowicza (prezesa MCI Capital TFI), skorzystał z przywileju złożenia dyspozycji wykupu certyfikatów (wypłaty pieniędzy) przed terminami umorzenia dla pozostałych inwestorów - informuje Business Insider Polska.

To dlatego, że posiada uprzywilejowane udziały w funduszu. MCI złożyło żądanie wykupów wcześniej, wyprzedzając pozostałych inwestorów i wykorzystując cały roczny limit (10 proc. aktywów).

Dla nieuprzywilejowanych uczestników pieniędzy na wykupy zabrakło. W rezultacie pozostali inwestorzy nie otrzymali nawet złotówki.

Zablokowani klienci domagali się zmian w problematycznym dla nich statucie. Po medialnych publikacjach i skargach inwestorów sprawę pod lupę wzięła też prokuratura.

25 września odbyło się zgromadzenia inwestorów, które przegłosowano zaproponowane zmiany w statucie MCI.TechVentures 1.0. Kontrolowany przez Tomasza Czechowicza podmiot zrzeka się swojego uprzywilejowania, a prawa ze wszystkich certyfikatów inwestycyjnych zostaną zrównane zarówno w zakresie wykupu, jak i liczby głosów na zgromadzeniu inwestorów.

Takie działanie ma umożliwić wypłatę pieniędzy w miarę zwiększania płynności na równych prawach wszystkim inwestorom funduszu.

Źródło: onet.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA