Reklama
Rozwiń

Ceny energii dobiją małe firmy. Prąd i gaz trzy razy droższe

Nawet 50-70 proc. więcej za megawatogodzinę każe sobie płacić energetyka. Takie cenniki na 2019 r. już otrzymały firmy, które kupują prąd na wolnym rynku. Stawki za gaz - też na częściowo zliberalizowanym od roku rynku - są o 30 proc. wyższe.

Aktualizacja: 02.10.2018 16:27 Publikacja: 02.10.2018 16:16

Ceny energii dobiją małe firmy. Prąd i gaz trzy razy droższe

Foto: 123rf.com

- Stawka dla dużej firmy przemysłowej, zużywającej ponad 20 GWh energii rocznie, nie schodzi poniżej 340-350 zł/MWh podczas gdy rok temu było to 205-210 zł/MWh. Mniejszy przedsiębiorca, ale także potrzebujący sporej ilości prądu, musi się liczyć z ceną 380-390 zł/MWh wobec 240-250 zł/MWh rok temu – wskazuje Michał Suska, prezes firmy doradczej Energomix i ekspert Business Center Club.

Koncerny energetyczne niechętnie dzielą się informacjami o skali podwyżek cennikowych.  Największy biorca energii w Polsce, miedziowy KGHM liczy się z podwyżkami, ale ma nadzieję na mniejszą ich skalę. Kartą przetargową może być 20 proc. pokrycie zapotrzebowania z własnych źródeł i częściowe zabezpieczenie hedgingiem. - Jesteśmy w trakcie negocjacji. Mamy nadzieję, że dynamika wzrostu będzie jednak niższa niż 50-60 proc. szacowane przez państwa czy 40 proc. szacowane przez analityków – mówi Lidia Marcinkowska-Bartkowiak, dyrektor komunikacji KGHM. - Na bazie prowadzonych rozmów z dostawcami szacujemy, że koszt energii w 2019 r. wzrośnie o ok. 50 proc. – ujawnia Michał Malina, dyrektor ds. relacji inwestorskich w Grupie Kęty. Energia nie stanowi tam jednak znaczącej pozycji w strukturze kosztów (to ok.1,6 proc.). Producent aluminium uzależnia ewentualne przerzucenie tych kosztów na ceny produktów od  popytu na nie.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Biznes
Benefit Systems na rynku wellbeing: przepis na skalowalny sukces
Biznes
Spotify zirytował turecki rząd. Playlisty obrażają żonę Erdogana
Biznes
Napięcia UE–Chiny. Rozmowa Trumpa i Zełenskiego i szczyt BRICS w Rio
Biznes
Rosyjski bogacz traci majątek. Sfinansuje wojnę Putina
Biznes
Niemiecki biznes boi się poboru. A co w Polsce?