fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Wiedeń najwygodniejszym miastem do życia

Filip Frydrykiewicz
Wiedeń został uznany za najwygodniejsze do życia miasto świata. W ciągu roku najbardziej pogorszył się komfort mieszkania w Kijowie. Warszawa na 65 miejscu

"The Economist" opublikował coroczny ranking 140 najwygodniejszych do życia miast świata (World's most liveable cities 2018), przygotowany przez agencję badawczą grupy - Economist Intelligence Unit.

Wśród kryteriów oceniających jakość życia w danej aglomeracji jest m.in. opieka zdrowotna, stabilność miejskich regulacji, bezpieczeństwo, rozwój infrastruktury drogowej, edukacja, atmosfera kulturalna. Maksymalna ocena to 100 punktów za każde kryterium. Po ich podsumowaniu wyciągana jest średnia.

Wiedeń okazał się miastem bliskim ideału. We wszystkich kategoriach oprócz kultury i ochrony środowiska, otrzymał maksymalną ocenę, co dało średnią - 99,1 pkt. Dzięki temu stolica Austrii zepchnęła z tronu australijskie Melbourne (98,4 pkt.), które przez siedem ostatnich lat cieszyło się tytułem najwygodniejszego miasta świata. Wiedeń wyprzedził „Kangurów” dzięki lepszym ocenom bezpieczeństwa i stabilności miasta.

Na trzeciej pozycji znalazła się japońska Osaka. W pierwszej dziesiątce znalazły się także: Calgary w Kanadzie, australijskie Sydney, Vancouver w Kanadzie, Tokio, Toronto, a także Kopenhaga i australijska Adelaida. 

Jedynym polskim miastem uwzględnionym w zestawieniu 140 miast na świecie była Warszawa. W tym roku stolica Polski została sklasyfikowana na 65. miejscu i w porównaniu z ubiegłym rokiem zanotowała spadek o jedno miejsce.
Ze stolic europejskich Paryż znalazł się na 19. miejscu, a Berlin na 21. Z naszej części Europy najwyżej sklasyfikowano Budapeszt na 34. miejscu. Praga zajmuje miejsce 60., a Bratysława poprzedza Warszawę o jedno oczko.

Najgorszym do życia miastem w zestawieniu jest syryjski Damaszek (30,7 pkt), co nie dziwi,  w kraju od dawna trwa bowiem wojna. Niewiele lepiej żyje się w bangladeskiej Dakce i nigeryjskim Lagos.

Agencja sporządziła też listę miast, które przez ostatni rok najbardziej spadły w notowaniu. Tutaj na czele znalazła się stolica Ukrainy. Kijów jest teraz na 118 miejscu, w ciągu roku wskaźnik wygodnego życia zmniejszył się w tym mieście o 13 procent. Bardzo pogorszył się też komfort życia w wietnamskim Hanoi i stolicy Serbii - Belgradzie.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA