fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

#RZECZoBIZNESIE: Jakub Wojnarowski: Dużym firmom łatwiej w okresie niepewności

tv.rp.pl
Niepewność i ryzyko towarzyszy działalności gospodarczej od zawsze. Nie jesteśmy w stanie przewidzieć przyszłości – mówi Jakub Wojnarowski, szef polskiego oddziału ACCA, gość programu Marcina Piaseckiego.

<iframe src="https://get.x-link.pl/c59f6fe6-ed66-aa18-4acf-86efe3ec2684,3512555a-2d13-9ab1-0cb4-40c914fcb881,embed.html" width="650" height="365" frameborder="0" webkitallowfullscreen="" mozallowfullscreen="" allowfullscreen=""></iframe>

Gość tłumaczył, czy firmy od strony finansowej mogą się zabezpieczyć przed niepewnościami.

- Większość analiz, które przygotowują teraz duże instytucje finansowe mówią o niepewności jako czynniku kluczowym dla funkcjonowania gospodarek - mówił Wojnarowski.

- Niepewność i ryzyko towarzyszy działalności gospodarczej od zawsze. Nie jesteśmy w stanie przewidzieć przyszłości – dodał.

Tłumaczył, że w warunkach niepewności, kiedy mamy dostęp do coraz większej ilości informacji i danych, coraz trudniej ocenić, które z tych informacji są rzetelne i na podstawie, których można ocenić co się wydarzy w przyszłości. - Niepewność jest zjawiskiem, którego nie umiemy ocenić – przyznał.

Gość wyjaśnił, że są różne modele zarządzania firmą w okresie niepewności.

- Większość menadżerów próbuje iść w kierunku stworzenia procedur i standardów funkcjonowania przedsiębiorstw, żeby wyeliminować wszystkie czynniki wewnętrzne mające spowodować, że firma podejmie złą decyzję - mówił Wojnarowski.

Poza tym menadżerowie odpowiedzialni za finanse muszą nabywać nowe kwalifikacje, które do tej pory nie były im potrzebne.

- Menadżer zajmujący się finansami musi być jednocześnie liderem, żeby przekonać grupę pracowników. Musi mieć dużo lepszą zdolność do oceny informacji, syntetyzowania i analizowania tego, co się dzieje w otoczeniu. Musi też mieć dużo lepszą zdolność do korzystania z wiedzy informatycznej – tłumaczył.

Gość zaznaczył, że duże i średnie firmy, dysponujące zasobami gotówki, mają zdolność kredytową, są w stanie dywersyfikować swoje zasady funkcjonowania i wstrzymywać się z decyzjami inwestycyjnymi.

- Ogromny problem dotyczy firm małych, gdzie ryzyko jest zidentyfikowane w jednym miejscu. Nie ma możliwości dywersyfikacji, bo nie ma zasobów ani ludzkich, ani finansowych, żeby ryzyka przesuwać między różnymi obszarami – mówił.

Dodał, że zabezpieczeniem się przed ewentualnymi skutkami ryzyka jest niepodjęcie się ryzyka i wstrzymanie rozwoju firmy.

Gość tłumaczył, czy polskie firmy są narażone na ewentualne poważniejsze turbulencje gospodarczych od strony mechanizmów finansowych.

- Są takie sektory i branże, które są zabezpieczone, bo mają ogromne zasoby gotówki - mówił Wojnarowski.

- Ryzyka mikro i małych firm związane z zewnętrznymi napięciami w gospodarce są dużo większe – dodał.

Przypomniał badania z których wynika, że im większa firma tym większe jest poczucie niepewności związane z sytuacją gospodarczą. - To jest paradoks. Być może to wynika z większej świadomości – ocenił.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA