fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Banki stracą na podatku, ale odrobią to na klientach

Fotorzepa
Podatek bankowy może w 2016 r. kosztować sektor ponad jedną czwartą jego zysków. Ale w kolejnych latach spadek będzie mniejszy, bo banki zwiększą marże kredytowe i podniosą opłaty.

– Podatek od transakcji finansowych nas nie interesuje – mówi minister finansów Paweł Szałamacha. Oznacza to, że wprowadzenie podatku od aktywów instytucji finansowych – dla którego podatek transakcyjny mógł być alternatywą – jest już niemal pewne.

Danina uderzy w najmniejszych

Z naszych szacunków wynika, że w razie wprowadzenia od lutego 2016 r. podatku w wysokości 0,39 proc. aktywów (w skali roku) 14 największych komercyjnych banków w Polsce zapłaciłoby z tego tytułu prawie 3,8 mld zł.

Najwięcej wyłoży PKO BP – ok. 800 mln zł. W przypadku Pekao może to być 540 mln zł, BZ WBK 420 mln zł, mBanku 400 mln zł, a ING Banku Śląskiego 360 mln zł. Podobną kwotę może zapłacić PZU (ubezpieczyciele objęci są wyższą stawką – 0,6 proc. aktywów w skali roku).

W największym stopniu ucierpią najmniejsze i najmniej rentowne banki. Wśród nich są Bank Ochrony Środowiska i BPH (rentowność ich aktywów, obrazowana wskaźnikiem ROA, w 2014 r. wyniosła...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA