fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Banki

Obniżony rating mBanku

Fotorzepa, Grzegorz Zawisza Grzegorz Zawisza
Agencja ratingowa S&P obniżyła długoterminowy rating dla mBanku ze względu na planowaną sprzedaż przez Commerzbank.

Rating banku został obniżony do "BBB" z "BBB+" a długoterminowy rating kontrahenta w przypadku przymusowej restrukturyzacji do "BBB+" z "A-". Agencja potwierdziła krótkoterminowy rating na poziomie "A-2". Agencja S&P zmieniła perspektywę ratingu mBanku z "negatywnej" na "rozwojową".

Obniżka ratingów jest skutkiem ogłoszenia przez głównego akcjonariusza mBanku, niemieckiego Commerzbanku, zamiaru sprzedaży swoich udziałów w polskim banku (ma blisko 70 proc. akcji tego czwartego co do wielkości banku w Polsce wycenianego na 14,7 mld zł).

S&P oczekuje, że do tej transakcji może dojść w ciągu 12-18 miesięcy, a Commerzbank środki pozyskane ze sprzedaży chce użyć do poprawy swojej bazy kapitałowej i sfinansowania planu restrukturyzacyjnego.

W następstwie decyzji S&P długoterminowy rating kredytowy odpowiada obecnie poziomowi samodzielnej oceny mBanku (ang. SACP - stand-alone credit profile). Dotychczas rating długoterminowy był wyższy od samodzielnej oceny mBanku o jeden poziom. Wynikało to z przekonania S&P, że mBank jest dla Commerzbanku istotną strategicznie spółką zależną, co implikuje wysokie prawdopodobieństwo wsparcia w razie wystąpienia problemów. Agencja zweryfikowała to stanowisko w związku z opublikowanym w piątek komunikatem Commerzbanku o trwających pracach nad strategią Commerzbank 5.0, która przewiduje zbycie większościowego pakietu akcji mBanku. Dzisiaj lub jutro rada nadzorcza Commerzbanku ma zaakceptować nową strategię.

"Rozwojowa" perspektywa ratingu oznacza, że agencja może podnieść, obniżyć lub potwierdzić oceny ratingowe w ciągu najbliższych 12-24 miesięcy, w zależności od rozstrzygnięcia procesu sprzedaży mBanku

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA