fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Banki

UKNF: ugody frankowe mają być dobrowolne

Fotorzepa, Robert Gardziński
Urząd nie komentuje decyzji Raiffeisena o odstąpieniu od programu porozumień z frankowiczami. Przypomina, że za decyzje w sprawie franków odpowiadać będą zarządy i rady nadzorcze banków.

Urząd Komisji Nadzoru Finansowego podkreśla, że propozycja przewodniczącego KNF mająca na celu systemowe rozwiązanie problemu kredytów mieszkaniowych we frankach szwajcarskich od samego początku oparta była na założeniu dobrowolności. Zarówno w zakresie oferowania ugód przez banki jak i akceptowania ich przez klientów. 

Jacek Jastrzębski, przewodniczący KNF, dwa tygodnie temu mówił, że nadchodzi czas, w którym banki muszą jasno zadeklarować, czy przystąpią do powszechnych ugód. Do tej pory tylko PKO BP i Pekao oficjalnie zapowiedziały przystąpienie do ugód, prawdopodobnie zrobią to także ING Bank Śląski i BNP Paribas. Jednak z prac wycofał się Raiffeisen. Inne banki nabierają wody w usta.

„Część banków posiadających portfele takich kredytów wykazała zainteresowanie i wyraziła kierunkową wolę przyłączenia się do tego projektu. Niektóry banki zakomunikowały już tę wolę publicznie. UKNF wskazywał wielokrotnie, że kwestia przyłączenia się do tego projektu należy do samodzielnej decyzji każdego z banków. Dlatego UKNF nie zamierza komentować samych decyzji poszczególnych banków o nieprzystąpieniu do projektu zakładającego powszechne oferowanie takich ugód kredytobiorcom frankowym” – odpowiada UKNF na nasze pytania.

Zaznacza, że celem przewodniczącego jest, aby sektor bankowy podjął „skuteczne działania mające na celu wyeliminowanie ciężącego na sektorze od lat ryzyka (które w ostatnim czasie uległo znacznej intensyfikacji), jaki wiąże się z posiadaniem przez banki portfela walutowych kredytów mieszkaniowych. Odpowiedzialność za decyzje dotyczące strategii poszczególnych banków w zakresie problemu walutowych kredytów mieszkaniowych ponoszą w całości ich organy korporacyjne, zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa i zasadami ładu korporacyjnego”.

UKNF dodaje, że na właściwych organach banków spoczywa też „pełna odpowiedzialność za skutki wdrożenia określonej strategii podejścia do omawianej kwestii, zwłaszcza w kontekście możliwych wariantów rozwoju linii orzeczniczej TSUE oraz sądów krajowych, w tym SN”.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA