fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Banki

Citi pod nadzorem EBC z Frankfurtu

Bloomberg
Amerykański Citi stał się pierwszym światowym bankiem, który znalazł się pod nadzorem EBC od czasu brytyjskiego referendum.

„To istotny etap dla Citi w Europie, liczymy na zdecydowaną współpracę z EBC ”’ — oświadczył bank.

Kilka banków działających w W. Brytanii rozważa taką opcję, aby zachować dostęp do jednolitego rynku europejskiego po wyjściu W. Brytanii z Unii. Szukają sposobów zapewnienia sobie łatwego oferowania usług w całej Unii, na rynku liczącym 450 mln konsumentów. Jedną z opcji jest przeniesienie dostatecznie dużo aktywów do jednego z krajów strefy euro, aby zakwalifikować się pod nadzór superbanku z Frankfurtu.

Irlandzkie przedstawicielstwo Citi, Citibank Holding Ireland, trafiło właśnie na listę dużych banków podlegających bezpośrednio EBC po rozszerzeniu swego bilansu na skutek fuzji w 2015 r. z brytyjskim Citibank International. Do fuzji doszło przed referendum z 23 czerwca, a posunięcie Citi było bacznie obserwowane przez konkurentów zastanawiających się nad działaniami dającymi im wejście do strefy Euro.

Goldman Sachs rozważa przeniesienie części aktywów i operacji z Londynu do Frankfurtu, Sabine Lautenschläger z zarządu EBC powiedziała w ubiegłym tygodniu, że kilka banków rozmawia z bankiem centralnym o podobnych działaniach.

Citi wyjaśnił, że może być zmuszony do przeniesienia pewnej działalności do Unii, ale nie wyniesie się całkiem z Wysp. Jego irlandzka filia prowadzi detaliczną działalność bankową w Europie, ma aktywa wartości ok. 46 mld euro, ale nie może zrobić tego samego z działalnością brokerską i obrotem akcjami. Zgodnie z amerykańskimi przepisami, muszą je prowadzić podmioty nie związane z przyjmowaniem depozytów. Tak więc Citi ma w Londynie odrębny dział brokersko-maklerski.

Banki w strefie euro z aktywami poniżej 30 mld euro podlegają nadzorowi krajowych organów, chyba że spełniają inne kryteria, są np. jednym z trzech największych instytucji pożyczkowych w danym Kaju. Łączna liczba dużych banków nadzorowanych bezpośrednio przez EBC zmalała do 127 ze 129 po fuzji i dwóch restrukturyzacjach.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA