fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Atlas Sztuki

Atlas Sztuki Magdaleny Ogórek

Tematem najnowszego odcinka „Atlas Sztuki” jest Muzeum Utracone. W tym miejscu nie znajdziemy eksponatów dzieł sztuki, ale fotografie polskich dóbr narodowych, które zostały utracone podczas zawieruchy wojennej. Jaka jest idea powstania tego muzeum, co możemy w nim zobaczyć? Zapraszamy do wysłuchania rozmowy Magdaleny Ogórek z Anną Zimecką, wiceprezes fundacji Ad ArtisKoncepcją projektu Muzeum Utracone jest poszukiwanie nowych sposobów popularyzowania wiedzy na temat utraconego, szczególnie podczas II wojny światowej, dziedzictwa narodowego. Projekt ma prowadzić do jego „odzyskiwania mentalnego” i przywracania pamięci na temat utraconych dzieł sztuki, gdyż większości z nich nie da się odnaleźć i odzyskać fizycznie.W tym roku zaprezentowany zostanie film "Muzeum Utracone 2016" dotyczący twórczości Jana Matejki. Przygotowanie i wykorzystanie nowoczesnego animowanego filmu, atrakcyjnego artystycznie i przystępnego dzięki formie dla większości odbiorców, pozwoli przedstawić dzieła i ich historie od pojawienia się w polskich zbiorach po losy wojenne, odbiorcom w każdym wieku, niezależnie od zainteresowań i wykształcenia. Organizatorzy chcą pokazać widzom jak wielkim trudem było ukrycie przed okupantem i przechowanie przez wojnę m.in. ogromnych rozmiarów obrazów, ale i dzieła, które mimo starań, zostały skradzione i do tej pory nie wróciły do właścicieli.Tegoroczna edycja zostanie pokazana w Warszawie, Poznaniu, Krakowie i Gdańsku w Noc Muzeów.

Koncepcją projektu Muzeum Utracone jest poszukiwanie nowych sposobów popularyzowania wiedzy na temat utraconego, szczególnie podczas II wojny światowej, dziedzictwa narodowego. Projekt ma prowadzić do jego „odzyskiwania mentalnego” i przywracania pamięci na temat utraconych dzieł sztuki, gdyż większości z nich nie da się odnaleźć i odzyskać fizycznie.

W tym roku zaprezentowany zostanie film "Muzeum Utracone 2016" dotyczący twórczości Jana Matejki. Przygotowanie i wykorzystanie nowoczesnego animowanego filmu, atrakcyjnego artystycznie i przystępnego dzięki formie dla większości odbiorców, pozwoli przedstawić dzieła i ich historie od pojawienia się w polskich zbiorach po losy wojenne, odbiorcom w każdym wieku, niezależnie od zainteresowań i wykształcenia. Organizatorzy chcą pokazać widzom jak wielkim trudem było ukrycie przed okupantem i przechowanie przez wojnę m.in. ogromnych rozmiarów obrazów, ale i dzieła, które mimo starań, zostały skradzione i do tej pory nie wróciły do właścicieli.

Tegoroczna edycja zostanie pokazana w Warszawie, Poznaniu, Krakowie i Gdańsku w Noc Muzeów.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA