fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Architektura

17. Biennale Architektury: raj po polsku na horyzoncie

materiały prasowe
Przesuwane już dwukrotnie najważniejsze wydarzenie w dziedzinie architektury, 17. Biennale w Wenecji, zostanie otwarte 22 maja.

W Pawilonie Polskim zaprezentujemy projekt „Trouble in Paradise" (Kłopoty w raju), przygotowany przez zespół naszych młodych architektów PROLOG +1, którzy zaprosili do współudziału także międzynarodową grupę twórców.

– Przypuszczaliśmy, że Biennale może zostać przesunięte po raz kolejny na sierpień, ale organizatorzy postawili na maj, jak planowali wcześniej – mówi „Rz" Hanna Wróblewska, dyrektorka Zachęty i komisarz Pawilonu Polskiego. – We Włoszech pandemiczne restrykcje mają zostać w maju poluzowane, a na razie montaże wystaw odbywają się przy udziale wymieniających się ekip lub z pomocą lokalnych sił. Większość uczestników planuje otwarcia wystaw streamingowych na żywo oraz spotkania online.

Mimo przesunięcia Biennale jego przewodnie hasło „How will we live together?" (Jak będziemy żyć razem?) nie ulega zmianie. – W pandemii to pytanie jest tym bardziej istotne i aktualne, nawet jeśli w jakiś sposób ironiczne, biorąc pod uwagę narzuconą izolację – przekonuje Hashim Sarkis, kurator generalny 17. Międzynarodowej Wystawy Architektury. – Nasilający się kryzys klimatyczny, wysiedlenia ludności, niestabilność polityczna, rosnące nierówności rasowe, społeczne i ekonomiczne domagają się pilnego zabrania głosu. Ponieważ polityka wciąż dzieli i izoluje, możemy zaoferować alternatywne sposoby wspólnego życia dzięki architekturze.

Podczas Biennale w Wenecji w różnych lokalizacjach w mieście powstaną 63 pawilony narodowe, a we wspólnej prezentacji prace pokaże 110 uczestników z 46 krajów. Cały pawilon polski wypełni 70-metrowa fotorealistyczna panorama „zszyta" ze zdjęć wiejskich krajobrazów przez Michała Sierakowskiego, Pawła Starca i Jana Domicza we współpracy z zespołem PROLOG +1. Ten kolaż sprawia wrażenie widoków zza okien samochodu lub pociągu, a zarazem obrazuje zmiany zachodzące w ciągu ostatnich 100 lat.

Projekt dopełnia materiał badawczy zebrany przez zespół architektów w składzie: Mirabela Jurczenko, Bartosz Kowal, Wojciech Mazan, Bartłomiej Poteralski, Rafał Śliwa i Robert Witczak.

Twórcy wystawy „Trouble in Paradise" zwracają uwagę, że 93 proc. Polski to tereny wiejskie czy pozamiejskie. Przyszłość będzie się toczyć właśnie na nich, choć zamieszkuje je tylko 40 proc. populacji. Nie znaczy to, że widzą krajobraz wiejski jako wyidealizowany raj. Uprzemysłowienie, zanieczyszczenia powietrza, zmiany klimatyczne, działania architektoniczne i urbanistyczne powodują, że przed tymi obszarami wyłania się coraz więcej problemów u nas i na świecie. Pandemia wszędzie nasiliła proces migracji na tereny podmiejskie, wydobywa trudności, z jakimi od lat zmaga się prowincja.

Kuratorzy zaprosili do współpracy sześć zespołów architektonicznych z Europy, aby wspólnie zastanowić się, jak będziemy żyć razem.

– Coraz rzadziej wieś daje obietnicę autonomii i ucieczki od miasta, a staje się miejscem na obwodnice, magazyny, hale produkcyjne, fermy, tę infrastrukturę, bez której życie w dużych aglomeracjach byłoby niemożliwe – mówi Robert Witczak z PROLOG +1. – Zależy nam, by pokazać wieś jako przestrzeń idei – wspólnotowości, na której kształt ma wpływ każdy z mieszkańców.

Wystawie towarzyszy książka „Trouble in Paradise", w której badacze, socjologowie, architekci i fotografowie ukazują złożoną problematykę wsi w skali globalnej i w polskim kontekście. Uruchomiona zostanie też cyfrowa wersja polskiego projektu na stronie: https://labiennale.art.pl.

Biennale Architektury w Wenecji będzie trwać do 21 listopada 2021 r.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA