fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Analizy Rzeczpospolitej

Logistyka na rynku magazynowym

Polska to logistyczne centrum Europy, a wraz z jego rozwojem rośnie także rynek nowoczesnych powierzchni magazynowych, które odpowiadają na potrzeby zarówno tradycyjnej logistyki, jak i sektora e-commerce, dla którego specyficzne jest nie tylko wydawanie towarów, ale również przyjmowanie zwrotów w magazynie.
Polscy logistycy obsługują często nie tylko lokalny rynek, ale także niejednokrotnie całą Europę Centralną czy rynki zachodnie, czemu sprzyja strategiczne położenie naszego kraju na mapie Europy.
Ponieważ dla logistyków czas to pieniądz, odpowiednia lokalizacja obiektu magazynowego jest kluczowa, zarówno w kontekście najważniejszych węzłów transportowych, jak i dużych aglomeracji. Te ostatnie są z jednej strony rynkiem zbytu dla obsługiwanych przez logistyków klientów, z drugiej zaś stabilnym zapleczem kadrowym, szczególnie istotnym w dobie rynku pracownika, z którym mamy aktualnie do czynienia. Dogodne położenie w okolicy najważniejszych szlaków komunikacyjnych jest również istotne w kontekście rosnącego zapotrzebowania na dostawy tego samego dnia co złożone zamówienie (same day delivery). Wśród lokalizacji magazynowych, które w dalszym ciągu odgrywają dla logistyków istotną rolę, wyróżnić można okolice Warszawy, Górny Śląsk, Poznań czy obszar Polski Centralnej.
Dla optymalizacji procesów logistycznych kluczowe znaczenie ma wykorzystywanie nowoczesnych rozwiązań technologicznych. Ich zastosowanie w realny sposób przekłada się na większą użyteczność korzystania z powierzchni magazynowych oraz na obniżenie kosztów ich użytkowania. Wśród zyskujących na popularności innowacji, które są wprowadzane w parkach Segro, jest między innymi system kontroli dostępu polegający na automatycznym odczycie tablic rejestracyjnych. Zapewnia on większe bezpieczeństwo oraz płynność komunikacyjną pracowników i stałych dostawców. Inne nowatorskie rozwiązanie to kompleksowy system monitorowania mediów, zastosowany dotychczas w dziewięciu parkach Segro w Polsce. Jego zadaniem jest monitoring w czasie rzeczywistym energii elektrycznej z uwzględnieniem strażnika mocy zamówionej oraz liczników gazu. Dzięki umieszczeniu systemu na dobrze skonfigurowanym i odpowiednio chronionym serwerze, użytkownicy mają możliwość wglądu w dane z dowolnego miejsca. Pozwala to na efektywne zarządzanie mediami we wszystkich obiektach jednocześnie.
Wśród klientów logistycznych Segro wyróżnić można zlokalizowane na terenie Segro Logistics Park Warsaw, Nadarzyn Regionalne Centrum Dystrybucji dla Sephora, obsługiwane przez firmę Logwin Air & Ocean. To stąd realizowane są w ciągu 24 godzin zamówienia e-commerce, niezależnie od miejsca ich złożenia na terenie Polski. W centrum postawiono na innowacyjne rozwiązania – zbudowano m.in. półautomatyczną linię sortującą z system Put To Light, automatyczne systemy magazynowe – szafy wertykalne oraz radiowe terminale mobilne, które w istotnym stopniu przyspieszają oraz usprawniają dostawę zarówno e-zamówień, jak tradycyjnych zamówień do sklepów stacjonarnych Sephora.
- Waldemar Witczak , dyrektor regionalny Segro
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA