Witamina C jest silnym przeciwutleniaczem, aktywuje wiele enzymów, ułatwia przyswajanie żelaza, bierze udział w syntezie kolagenu, wzmacnia zęby i dziąsła. Organizm nie jest w stanie sam jej wytwarzać i potrzebuje regularnego dostarczania jej z zewnątrz.

Zbiorcza analiza danych z kilkunastu badań wykazała, że dawanie ciężko chorym pacjentom witaminy C skróciło czas spędzony na oddziale intensywnej opieki medycznej od ok. 8 do 18 procent. Autorzy analizy -  dr Harri Hemilä z Uniwersytetu w Helsinkach i dr Elizabeth Chalker z University of Sydney przyznają, że te dowody nie są wystarczające, aby wprowadzać  zmiany w leczeniu pacjentów na OIOM-ach. Są natomiast dobrym punktem wyjścia do prowadzenia dalszych badań nad możliwością stosowania u pacjentów wspomagania leczenia witaminą C. Trzeba m.in. ustalić, jak zmienia się odpowiedź organizmu pacjenta w zależności od zastosowanej dawki, a także porównać efekty podawania witaminy C doustnie z wlewami dożylnymi.

Naukowcy opisali witaminę C jako „funkcjonalny składnik żywności”, który  jest biologicznie aktywny i ma klinicznie potwierdzone działanie w zapobieganiu i leczeniu chorób przewlekłych. Sposoby działania witaminy C w organizmie są złożone, związek pełni wiele funkcji w wielu różnych procesach. Pomaga wytwarzać białka niezbędne do produkcji energii w komórkach, korzystnie wpływa na układ sercowo-naczyniowy. Ponadto, dzięki swojej zdolności do interakcji z DNA, witamina C może aktywować i wyciszyć wiele genów.

 Niektóre choroby mogą powodować znaczne zmniejszenie podaży witaminy C w organizmie. Sytuacje stresu fizjologicznego: infekcje, zabiegi chirurgiczne, oparzenia mogą powodować nagły spadek witaminy C, ponieważ wpływają na metabolizm organizmu. Aby utrzymać poziom witaminy C we krwi na poziomie porównywalnym z poziomem u zdrowych ludzi, chory w ciężkim stanie powinien spożywać około 4 g witaminy C dziennie. Dla porównania zdrowy człowiek potrzebuje dziennie jedynie 0,1 g.

 Istnieją badania wykazujące, że witamina C może skrócić czas przeziębienia, zmniejszyć stężenie glukozy we krwi u osób z cukrzycą , obniżyć ciśnienie, zmniejszyć częstość migotania przedsionków, pomóc w przypadku skurczu oskrzeli i ostrego uszkodzenia nerek.

 Biorąc pod uwagę prozdrowotne właściwości witaminy C  i jej niewielki koszt, możliwość skrócenia czasu, kiedy pacjent jest w ciężkim stanie i wymaga intensywnej opieki medycznej choćby o  8 proc. jest warte zbadania  - podsumowali autorzy metaanalizy. Wyniki ich badania opublikowało czasopismo Nutrients.